Wydarzenia 7 Oct 06:05 | Redaktor
Święta Justyna z Padwy, dziewica i męczennica - patronka dnia (07.10)

Święta Justyna. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Justyna_z_Padwy#/media/Plik:Saint_Justina_of_Padua.PNG

Patronką dnia 7 października jest święta Justyna z Padwy, dziewica i męczennica.

Św. Roch - patron dnia (16.08)

Wydarzenia Wczoraj 06:29

Święta Justyna z Padwy

Data urodzin Justyny nie jest znana, wiadomo jednak, że pochodziła z zamożnej rodziny i była jedną z najznakomitszych obywatelek Padwy. Ochrzcił ją św. Prosdocym, pierwszy biskup Padwy. Złożyła także śluby czystości i mimo nieprzychylnych czasów dla chrześcijan, nie wstydziła się swojej wiary w Jezusa Chrystusa.

W czasie prześladowan za cesarza Dioklecjana, Justynę pojmano i sprowadzono przed namiestnika Włoch, Maksymiana Galeriusza. Nakazano jej wyrzec się Jezusa, a gdy odmówiła, została skazana na ścięcie mieczem. Egzekucję wykonano 7 października 304 roku. Miała ona umrzeć z modlitwą na ustach.

Po zakończeniu prześladowań w 313 roku, pdjęto decyzję by na grobie Justyny postawić kaplicę, a na przełomie V i VI zbudowano tam bazylikę. Miejsce to stało się kierunkiem pielgrzymek, a jej kult stał się popularny we Włoszech. Dotychczasowa bazylika popadła w ruine przez trzęsienie ziemi z 1117 roku, jednak na jej miejsce wzniesiono okazalszy obiekt. Jej kult szerzony był przez benedyktynów na całą Europę, jednak od 1810 roku znacznie osłabł po zamknięciu kościoła przez wojska napoleońskie. Po przejęciu opactwa przez benedyktynów w 1919 roku kult Świętej Justyny został wznowiony. Ciało męczennicy znajduje się pod ołtarem bazyliki, wraz z ciałem św. Prosdocyma i św. Łukasz Ewangelisty.

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rasapha, w Syrii - męczenników Sergiusza i Bakchusa. Mieli być oficerami wojsk pogranicznych, stróżujących nad Eufratem. Męczeństwa dokonali za Maksymiana lub Maksymina Dazy. Bakchusa zasieczono żelaznymi knutami, a Sergiusza ścięto. Później świadectwem szeroko rozpowszechnionej czci stała się m. in. bogata ikonografia ruska.

W Rzymie - św. Marka I, papieża. Był następcą św. Sylwestra, a Kościołem rządził niewiele ponad dziewięć miesięcy. Miał poświęcić dwie bazyliki: przy drodze Ardeatyńskiej oraz przy obecnym Pałacu Weneckim. Zmarł w roku 336.

oraz:

św. Augusta, prezbitera (+ ok. 560); świętych męczenników Marcelego i Apulejusza (+ I w.); bł. Mateusza Carrieri, zakonnika (+ 1470)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor