Wydarzenia 8 Feb 07:45 | Redaktor
Święta Józefina Bakhita, dziewica - patron dnia (08.02)

Święta Józefina Bakhita. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Józefina_Bakhita#/media/Plik:Bakhita_Szent_Jozefina.jpeg

Patronką dnia 8 lutego jest Święta Józefina Bakhita, dziewica.

Święta Józefina Bakhita

Józefina Bakhita urodziłą się w 1868 roku w Sudanie. Jako 10-latkę, porwano ją i uczyniono niewolnicą. Wiele razy trafiała do nowego właściciela, u każdego z nich cierpiała zarówno fizycznie jak i duchowo. W końcu trafiła do Callisto Legnaniego, włoskiego konsula, u którego odzyskała wolność. Podążyła za nim do Włoch, gdzie zajmowała się jego rodziną. Religijne wykształcenie otrzymała od zgromadzenia Córek Miłosierdzia, a po kilku miesiącach otrzymała chrzest i bierzmowanie. Przyjęła imię Józefina. Po kilku latach sama wstąpiła zgromadzenia. Kolejne 50 lat spędziła na służbie Bogu i swoim siostrom, wykonywała proste prace: sprzątanie, szycie, gotowanie. Pomagała ona biednym i opuszczonym, którzy przychodzili do klasztoru.
 
 
Zmarła w 1947 roku. Beatyfikował ją św. Jan Paweł II w 1992 roku, mówił o niej:  "Ciesz się, Afryko! Bakhita wróciła do ciebie: córka Sudanu, sprzedana w niewolę, cieszy się już wolnością - wolnością wiekuistą, wolnością świętych!". W 2000 r. została kanonizowana. Jej życiorys przytoczył Benedykt XVI w encyklice Spe salvi.
 
 
Inni patroni dnia 08.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Muret, w Owernii - św. Stefana, założyciela kongregacji z Grandmont. Łączyła ona w swej duchowości elementy zbliżone do życia mniszego, kanonickiego i eremickiego, ale Stefan stworzył coś nowego lub dokonał szczęśliwej syntezy. Zmarł w roku 1124.

W Krakowie - bł. Izajasza Bonera, augustianina z klasztoru św. Katarzyny na Kazimierzu. Zmarł w roku 1471, otoczony czcią dla swych cnót, uczynności i niezwykłych darów modlitewnych. Jego kult, nie zawsze podtrzymywany skutecznie, nigdy nie doprowadził do formalnej aprobaty, ale uchodzić może za spontaniczny, długotrwały, niepamiętny.

oraz:

św. Honorata z Mediolanu, biskupa (+ ok. 570); św. Juwencjusza, biskupa (+ 396); św. Kointy z Aleksandrii, męczennicy (+ ok. 250); św. Pawła, biskupa Verdun (+ 649); bł. Piotra Igneo, biskupa (+ 1089)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor