Wydarzenia 16 Oct 2022 | Redaktor
Święta Jadwiga Śląska - patron dnia (16.10)

Posąg świętej Jadwigi Śląskiej. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Śląska#/media/Plik:Saint_Hedwig_statue_Zabrze.jpg

Patronką dnia 16 października jest święta Jadwiga Śląska.

Święta Jadwiga Śląska

 Jadwiga urodziła się pomiędzy 1174 a 1180 rokiem w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda VI i Agnieszki Wettyńskiej. Jej dwie siostry wydano za królów Francji oraz Węgier, trzecia wstąpiła do klasztoru. Miała również czterech braci. Jadwiga pobierała nauki na rodzinnym zamku, a potem w klasztorze benedyktynek w Kitzingen nad Menem. 
 
W 1190 roku, w wieku 12 lat, wysłano ją na dwór księcia Bolesława Wysokiego, którego syn, Henryk, miał zostać jej mężem. Ślub miał odbyć się na zamku Andechs, ale niewykluczone, że miał miał miejsce w Legnicy lub Wrocławiu. Od 1202 roku jej mąż, Henryk Brodaty został panem księstwa, a niedługo później władał również dzielnicą krakowską i częścią Wielkopolski. Z tego powodu uznawany jest on za jednego z władców Polski. 
 
Małżeństwo Henryka i Jadwigi określano jako wzrowe, mieli ono siedmioro dzieci. Dojrzałości dożyła jedynie tylko dwójka z nich - Henryk (urodzony w 1197 roku) i Gertruda (urodzona ok. 1200 roku. Kolejne 28 lat małżeństwa żyli oni wstrzemięźliwie, złożywszy śluby czystości w 1209 roku. Na dworze na którym żyli mówiono po polsku i obecne były polskie zwyczaje, słynął on także z dobrych obyczajów i karności, o co dbała księżna. Wraz z dwórkami haftowała liturgiczne szaty dla okolicznych kościołów. Jadwiga wywierała także wpływ na urzędników, by ci dobrze traktowali chłopów i biedotę - nakazała obniżyć czynsze, darowała kary, nakazywała rozdawać żywność w przypadku klęsk. Na swoim dworze założyła także szpital. 


Święta Jadwiga ŚląskaKsiężna Jadwiga przeżyła śmierć męża i prawie wszystkich dzieci, w tym ukochanego syna, Henryka Pobożnego, który zginął w walce z Tatarami pod Legnicą w 1241 roku. Narzeczony jej córki Gertrudy, Otto von Wittelsbach, dopuścił się morderstwa niemieckiego króla Filipa, za co zrównano z ziemią rodzinny zamek Jadwigi, Andechs. Ottona natomiast utopiono w Dunaju. Gertruda zrezygnowała wówczas z jakiegokolwiek małżeństwa i wstąpiła do klasztoru. Po śmierci męża Jadwigi, Henryka Brodatego w 1238 roku, władze zdano żonie Hneryka Pobożnego, Annie. Jadwiga za to wstąpiła do klasztoru sióstr cysterek, gdzie wiodła niezwykle surowe życie - pokutowała tam, biczowała się, odbywała nocne czuwania. Poddała sie także postowi, trwającemu 40 lat. W 1238 roku złożyła śluby zakonne na ręce swojej córki Gertrudy.

Jadwiga wyczerpana nowym trybem życia, zmarła 14 października 1243 roku, w wieku ponad 60 lat. Na jej grób w Trzebnicy przybywały liczne pielgrzymki. Gertruda mocno wspierała kult swojej matki. Zabiegano również o wyniesienie Jadwigi na ołtarze, a kanonizował ją papież Klemens IV w 1267 roku. W XIX wieku na jej cześć powstała rodzina zakonna sióstr jadwiżanek. Św. Jadwiga uznawana jest za patronkę Polski, Śląską, archidiecezji wrocławskiej i diecezji w Gorlitz; miast: Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy i Wrocławia; Europy; uchodźców oraz pojednania i pokoju.


W ikonografii św. Jadwiga przedstawiana jest jako młoda mężatka w długiej sukni lub w książęcym płaszczu z diademem na głowie, czasami w habicie cysterskim. Jej atrybutami są: but w ręce, krzyż, księga, figurka Matki Bożej, makieta kościoła w dłoniach, różaniec.
 
Inni patroni dnia 16.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Berchariusza, opata i męczennika (+ 685); św. Elifiusa, męczennika (+ IV w.); św. Lullusa, biskupa (+ 786); świętych męczenników Martyniana, Saturiana oraz Maksymy, dziewicy (+ V w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor