Wydarzenia 17 Jun 07:26 | Redaktor
Święta Elżbieta z Schönau, dziewica, zakonnica - patronka dnia (18 czerwca)

Św. Elżbieta. Ołtarz św. Elżbiety oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele klasztornym św. Floriana w Schönau. Założono, że to Chrishorn70~commo

Patronką dnia 18 czerwca jest Święta Elżbieta z Schönau, dziewica, zakonnica.

Foto1. Św. Elżbieta. Ołtarz św. Elżbiety
oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele
św. Floriana w Schönau. 

Św. Elżbieta urodziła się w niemieckim Bonn około 1129 r. Pochodziła ze znakomitej niemeickiej rodziny. Kiedy była jeszcze małym dzieckiem, pobożni rodzice oddali ją ówczesnym zwyczajem na nauki i wychowanie do klasztoru benedyktynek w Schönau nad Renem w Hesji w Niemczech. Tam też pozostała na zawsze. Welon zakonny przywdziała jako 18 letnia dziewczyna w roku 1147 jako 18-letnie dziewcza, aby niedługi czas  później złożyć śluby zakonne. Po 10 latach pobytu w klasztorze wybrana została na mistrzynię nowicjatu, a potem przełożoną całego klasztoru.

W piątym roku po wstąpieniu do klasztoru Elżbieta zapadła na ciężką chorobę, którą z heroiczną cierpliwością znosiła przez 12 lat, a kiedy cierpienia się wzmagały i nie mogła chodzić o własnych siłach, ten cenny czas wykorzystywała na słodką modlitwę z Bogiem. Obdarzona była darem kontemplacji, doznawała licznych prywatnych objawień Pana Jezusa, Matki Bożej i świętych Pańskich. Pan Bóg obdarzył św. Elżbietę także darem proroctwa. Wizje św. Elżbiety miały ogromny wpływ na mariologię i religijność okresu średniowiecza. św. Elżbieta korespondowała ze znaną mistyczką, św. Hildegardą z Bingen, doktorem Kościoła.
 
Kiedy św. Elżbieta umierała 18 czerwca 1164 r., miała zaledwie 35 lat. Została pochowana w    
Św. Elżbieta z Schönau, dziewica,
zakonnica. Obraz z kościoła z Schönau
opactwie św. Floryna w Schönau. Do Martyrologium Rzymskiego wpisał ją papież Grzegorz XIII
w 1584 r. . Relikwie św. Elżbiety zostały sprofanowane i zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej  przez protestanckich Szwedów w 1632 roku, szczęśliwie zachowała się jedynie relikwia głowy świetej  Elżbiety.
Św. Elżbieta pozostawiła po sobie bogatą korespondencję, a ponaglana nadprzyrodzonymi wizjami, pisała ich wiele zarówno do biskupów w sprawie reformy Kościoła jak i do innych mistyków i mistyczek jej współczesnych. Listy Elżbiety starannie zebrał i opublikował o. Ekbert, opat klasztoru, który był jej rodzonym bratem.Świeta Elżbieta jest patronką osób cierpiących na depresję, wzywana jest również w obronie
przed pokusami.

W ikonografii przedstawiana jest w habicie benedyktyńskim jako zakonnica doświadczająca wizji.
Jej atrybutem jest: księga, pastorał, krzyż.
 
PioFlo
 
Pozostali patroni dnia 18.06:

•  Błogosławiona Hosanna z Mantui, dziewica


Ponadto dziś także w Martyrologium 18.06:

W  Bordeaux, we Francji - św. Amanda, biskupa. Był uczniem i następcą św. Delfina. On to przygotował do chrztu św. Paulina z Noli, który w swych listach wystawił mu piękne świadectwo. Na stolicę biskupią wstąpił w roku 404. Daty śmierci nie znamy.

oraz:

św. Eteriusza, męczennika (+ IV w.); św. Klaogera, pustelnika (+ 485); świętych męczenników Leoncjusza, żołnierza, Hipacego, trybuna, i Teodula (+ IV w.); świętych braci męczenników Marka i Marcelina (+ 287)
 
 
Źródła:
Foto Wikimedia
 
Foto główne i Foto1. Św. Elżbieta. Ołtarz św. Elżbiety oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele klasztornym św. Floriana w Schönau. Autor Autorstwa Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Chrishorn70~commo
 
Foto 2. Św. Elżbieta z Schönau, dziewica, zakonnica. Obraz z kościoła klasztoru z Schönau Założono, że to Chrishorn70~commo Wikimedia.
 
Foto 3
 
Wikipedia, Brewiarz - Czytelnia.
 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor