Wydarzenia 1 Feb 18:48 | Redaktor
Święta Brygida z Kildare, dziewica - patron dnia (01.02)

Święta Brygida z Kildare. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygida_z_Kildare#/media/Plik:Stbrigid.jpg

Patronką dnia 1 lutego jest Święta Brygida z Kildare, dziewica.

Święta Brygida z Kildare

Brygida z Kildare urodziła się między 452 a 456 rokiem w Irlandii. Już jako dziecko pragnęła żyć poświęcona Bogu, otrzymała od biskupa welon symbolizujący dozgonne dziewictwo. Gromadziła wokół siebie kobiety o podobnych ideałach i założyła dla nich w Kildare pierwszy klasztor w Irlandii. Był on prekursorem życia klasztornego w Irlandii. Brygida znana była z pomocy, jaką niosła ludziom na terenie całej wyspy. Zmarła 1 lutego 523 roku w Kildare. Jej relikwie ukryto w czasie najazdu Duńczyków i odnaleziono dopiero w XI wieku. Obecnie znajdują się w Cell Dara. Obok św. Patryka i św. Kolumbana uznaje się ją za patronkę Irlandii.

 W ikonografii Święta przedstawiana jest w stroju opatki, w białym habicie i czarnym welonie, z pastorałem w ręku i księgą reguły zakonnej. Czasami rozdaje osełki masła. Jej atrybutami są: otwarta księga, u jej stóp krowa, pastorał ksieni, płomień nad głową, świeca w dłoni.
 
Inni patroni dnia 01.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Turynie, we Włoszech - bł. Anny Michelotti, założycielki Małych Służebnic Najśw. Serca Jezusowego (Piccole Serve del Sacro Cuore di Gesu). Od dwunastego roku życia wprawiała się pod kierunkiem matki do opieki nad chorymi. W roku 1875 założyła w tym celu zgromadzenie i od tego czasu nosiła imię Joanny Franciszki od Nawiedzenia. Nie obeszło się bez przeciwności, wśród których okazywała nie byle jakie męstwo. Zmarła w roku 1888. Beatyfikował ją w roku 1975 Paweł VI.

oraz:

bł. Andrzeja de Segni, prezbitera (+ 1302); św. Pawła, biskupa (+ VI w.); św. Pioniusza, prezbitera i męczennika (+ 250); św. Sewera z Rawenny, biskupa (+ 344)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor