Święta Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica - patron dnia (20.04)
Komunia św. Agnieszki z Montepulciano, główny ołtarz dominikańskiego kościoła w Friesach. Autorstwa Neithan90 - Praca własna, CC0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=12860141
Agnieszka była bardzo pobożnym dzieckiem; od najwcześniejszych lat chciała wstąpić do klasztoru, ale rodzice byli przeciwni. Dopiero niezwykłe wydarzenie z ich żcia, skłoniło ich do oddania 9-letniej córki do szkoły klasztornej, stało się to kiedy Agnieszkę zaatakowało stado kruków, które nadleciały do dziewczynki znad domu publicznego w Montepulciano. Agnieszka zapowiedziała wtedy, że w tym miejscu powstanie klasztor. Szkołę do której oddano Agnieszkę, prowadziły franciszkanki zwane del Sacco - nazwane tak od workowatych habitów. Już jako czternastoletnia dziewczynka, Agnieszka postanowiła zostać zakonnicą. Za zezwoleniem Watykanu, św. Agnieszka w wieku lat 15 stanęła na czele grupy zakonnic z którymi założyła z nimi nowy klasztor w Procero (Viterbo). Wbrew własnej woli wybrana została przełożoną tego klasztoru, wsławiła go pobożnością, swoją mądrością i darami nadprzyrodzonymi. Patron dnia (20.04).
Inne z kategorii
Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica - patron dnia (25 listopada)
Myśli na każdy dzień - 25 listopad w cyklu „365 dni ze sługą Bożym"
Żywoty świętych Kościoła Powszechnego - Święta Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Za zezwoleniem Watykanu, św. Agnieszka w wieku lat 15 stanęła na czele grupy zakonnic z którymi założyła z nimi nowy klasztor w Procero (Viterbo). Wbrew własnej woli wybrana została przełożoną tego klasztoru, wsławiła go pobożnością, swoją mądrością i darami nadprzyrodzonymi. Pod kierownictwo duchowe tej młodziutkiej przeoryszy, ale dojrzałej doskonałością chrześcijańską, zaczęły zgłaszać się licznie nowe kandydatki do zakonu.
Agnieszka zmarła 20 kwietnia 1317 w Montepulciano, otoczona współsiostrami ze swojego zgromadzenia. Papież Klemens VII beatyfikował ją w 1532 roku , a papież Benedykt XIII (antypapież) dnia 10 grudnia 1726 r. wyniósł ją do chwały ołtarzy. Jej nietknięte śmiertelne ciało zostało
Ikonografia św. Agnieszka przedstawiana jest najczęściej z lilią w ręku prawym, a w lewej ręce trzymającą założony przez siebie klasztor. Bywa także przedstawiana w towarzystwie dwóch innych wielkich dominikanek: św. Katarzyny ze Sieny i św. Róży z Limy.
Żywoty świętych. Inni patroni dnia.