Wydarzenia 29 Jul 2021 | Redaktor
Święci Marta, Maria i Łazarz - patroni dnia (29.07)

Chrystus w domu Marty i Marii Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_z_Betanii#/media/Plik:Johannes_(Jan)_Vermeer_-_Christ_in_the_House_of_Martha_and_Mary_-_Google_Art_Project.jpg

Patronami dnia 29.07 są święci Marta, Maria oraz Łazarz.

Marta pochodzi z Betanii, położonej na zboczu Góry Oliwnej, odległej od Jerozolimy o ok. 3 km. Jej rodzeństwem są Maria i Łazarz, przyjaciele Chrystusa, którego wielokrotnie gościła w swoim domu. Jedno ze spotkan szczegółowo wspomina św. Łukasz (Łk 10, 38-42). Św. Jan wspomina Martę podczas wskrzesznia Łazarza, gdy ta wyznaje wiarę w Jezusa jako Syna Bożego i Mesjasza (J 11, 1-45). Pisze on także o wizycie Jezusa w domu Łazarza na kilka dni przed wieczerzą, gdzie posługiwała Marta (J 12, 1-11). Jezus wyruszył właśnie z Betanii do Jerozolimy w Niedzielę Palmową i wstąpił do Nieba z Góry Oliwnej, w pobliżu Betanii. (Mk 11, 1) (Łk 24, 50)
 

Święta Marta - patronka zbłąkanych

Kult św. Marty datuje się na Wschodzie od V wieku, natomiast na zachodzie od wieku VIII. W VI powstała w Betanii bazylika, stojąca w miejscu, gdzie znajdować się miał dom Łazarza i sióstr. Św. Marta to patronka gospodyń domowych, hotelarzy, kucharek, sprzątaczek i właścicieli zajazdów. Prowansalska legenda mówi, że Marta wraz z rodzeństwem po wniebowstąpieniu zotali wprowadzeni na statek, który prowadzony Opatrznością wylądował na wybrzeża Francji, niedaleko Marsylii. Tam Łazarz miał zostać pierwszym biskupem miasta, Marta założyła klasztor, a Maria pokutowała w pustelni.

Jan Vermeer: Chrystus w domu Marii i Marty
W ikonografii św. Marta przedstawiana jest w skromnej szacie z pękiem kluczy za pasem, czasami w sukni z koroną na głowie. Często pojawia się na obrazach również z św. Marią. Na niektórych prezentacjach prowadzi smoka na pasku lub kropi go kropidłem. Nawiązują one do legendy, iż pokonała potwora Taraska. Jej atrybutami są: drewniana łyżka, sztućce, księga, naczynie, różaniec.




Święte rodzeństwo z Betanii: Marta, Łazarz i Maria
Maria to siosta Marty i Łazarza. Wiezyła ona w Jezusa przed wskrzeszeniem jej brata, według słów Jezusa "wybrała dobrą cząstke" słuchając jego słów i namaściła nogi Chrystusa maścią (J 11, 1-44) (Łk 10, 42) (J 12, 3). Tradycja mówi, że wraz z siostrą Maria była w grupie niewiast, które poszły z wonnościami do grobu Jezusa. Po wygnaniu Łazarza przez Żydów, rodzeństwo miało opuścić Palestynę i głosić Ewangelię w innych krainach.



Święty Łazarz
Łazarz znany jest z Ewangelii św. Jana (J 11, 1-44; 12, 1-11), był bratem Marty i Marii. Podczas pobytu Jezus w Zajordanii, usłyszał on o śmierci Łazarza i postanowił wrócić do Judei i udał się do Betanii. Jan opisuje dokładnie spotkanie Chrystusa z siostrami oraz jego rozmowę z Martą. Wzruszony Jezus wskrzesza Łazarza. Żydzi którzy nie mogli zaprzeczyć faktom, znienawidzili Jezusa jeszcze bardziej, a ich niechęć dotknęła również Łazarza. Dalsze losy Łazarze są znane z tekstów anonimowych chrześcijańskich pisarzy. Według Wschodnich legend, Łazarz był biskupem Cypru i znajdował się tam jego drugi grób.

W ikonografii ukazuje się św. Łazarza najczęściej w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.
 
Inni patroni dnia 29.07:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Troyes, we Francji - św. Lupusa, biskupa. Był jednym z reprezentantów episkopatu, o którym powiedziano, że tworzyli go "inżynierowie cywilizacji". Razem ze św. Germanem z Auxerre jeździł do Wielkiej Brytanii dla zażegnania niebezpieczeństwa pelagianizmu. W czasie najazdu Attyli był zakładnikiem. Zmarł około roku 478.

oraz:

świętych męczenników Feliksa, Symplicjusza, Faustyna, Beatrycze i Rufina (+ 304); świętych męczenników Lucylli, Flory, Eugeniusza, Teodora i Antonina (+ poł. III w.); św. Prospera, biskupa Orleanu (+ V w.); św. Serapii, dziewicy i męczennicy (+ pocz. II w.); św. Wilhelma, biskupa Saint-Brieuc (+ 1234)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor