Wydarzenia 23 Jan 06:53 | Redaktor
Św. Wincenty Pallotti, prezbiter - patron dnia (22.01)

Święty Wincenty Pallotti. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Wincenty_Pallotti#/media/Plik:San_Vincenzo_Pallotti.jpg

Patronem dnia 22 stycznia jest Święty Wincenty Pallotti, prezbiter.

Święty Wincenty Pallotti

 
Wincenty Pallotti urodził się 21 kwietnia 1795 roku w Rzymie. Jego matka był tercjarką franciszkańską, a ojciec kupcem i religijnym człowiekiem. Ochrzcili go dzień po narodzeniu, a jego imiona brzmiały: Wincenty, Alojzy i Franciszek. Po skończeniu edukacji, udał się na studia filozoficzne, a następnie teologiczne na uniwersytecie papieskim "Sapienza", z obydwu kierunków zdobył doktorat. 16 maja 1818 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po roku otrzymał funkcję wykładowcy na uniwersytecie, którą piastował przez 10 lat. Był także ojcem duchownym w seminarium w latach 1827-1840. 4 kwietnia 1835 założył zgromadzenie z nowatorskim programem duszpasterskim, zakładającym współpracę duchownych z świeckimi. Nazywało się ono Zjednoczeniem Apostolstwa Katolickiego, a na jego czele stać miało Stowarzyszenie Apostolstwa Katolckiego. Po dziś dzień główną rolę w dziele stanowią księża i bracia i siostry pallotynki. Watykan zatwierdził pallotynów w 1907 roku. Wincenty już za swojego życia nazywany był "apostołem Rzymu", "drugim Filipem Nereuszem" czy prekursorem Akcji Katolickiej. Uważany jest także za ojca ruchu ekumenicznego. 
 
Zmarł 22 stycznia 1850 roku. Błogosławiony został w 100 rocznicę śmierci przez Piusa XII, a kanonizował go w 1963 roku Jan XXIII.
 


 
Inni patroni dnia 22.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Persji - św. Anastazego, męczennika. Zetknąwszy się w Jerozolimie z chrześcijanami, przyjął chrzest i pozostał tam jako mnich. W roku 628 udał się do Cezarei Palestyńskiej, opanowanej przez jego ziomków. Ujęto go wówczas i wywieziono do Persji, gdzie razem z siedemdziesięcioma innymi wyznawcami poniósł śmierć za wiarę.

oraz:

św. Dominika, opata (+ 1031); św. Gaudentego, biskupa (+ 418)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor