Wydarzenia 5 Dec 08:01 | Redaktor
Św. Saba Jerozolimski, prezbiter - patron dnia (05 grudnia)

Święty Saba. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Saba_Jerozolimski#/media/Plik:SabbastheSanctified.jpg

Patronem dnia 5 grudnia jest Święty Saba Jerozolimski, prezbiter.

Otwórz zdjęcie

Święty Saba Jerozolimski

Saba urodził się w 439 roku w Mutalasce. Wychowywali go krewni. Już jako 8-latek był oblatem w klasztorze. 10 lat później udał się do Palesytny, gdzie połączył się z mnichami z klasztoru Theoktistos. Tam spotkał św. Eutymiusza Wielkiego. Saba niezadowolony był jednak z tamtejszych mnichów, który powielali błąd monofizytów, zaprzeczając dwóm naturom Jezusa. Dlatego też wyruszył w pobliże Morza Martwego, gdzie zamieszkał w grocie jako pustelnik.

Swą pustelnie opuścił po kilkunastu latach i udał się z powrotem do Jerozolimy, gdzie zajął grotę przy potoku Cedron. Miało to miejsce w 478 roku. Saba zgromadził wokół siebie uczniów, dla których założył Wielką Ławrę – klasztor Mar Saba. Powstał także klasztor i cele dla mnichów, których wkrótce było kilkuset. W 491 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk patriarchy Jerozolimy. Wiernych Sabie mnichów przybywało, powstawało coraz więcej ich osad, w tym w Emaus i Gadarze. Osobiście je odwiedzał, dbając o zachowywanie karności. Po kilku latach został a rchimandrytą wszystkich klasztorów i pustelników palestyńskich.

Czymś dotąd nieznanym było to, że św. Saba zakładał klasztory-kolonie, do których należeli ludzie różnych narodowości, wyprawiający liturgię w swoich językach i mający własnego, osobnego przełożonego. Nad wszystkim tym czuwał sam Saba. Był także aktywny w kwestiach sporów religijnych. Napisał „Typikon”, księgę regulująca kalendarz liturgiczny, przyjętą przez cały Wschodni Kościół.

Zmarł 5 grudnia 532 rou w klasztorze Mar Saba, gdzie czczono jego relikwie. Później przeniesiono je do Konstantynopola i Wenecji. Jego uczeń, Cyryl ze Scytopolis napisał jego pierwszy żywot. Jego kult obecny jest we Włoszech dzięki wschodnim mnichom. W 1965 roku jego relikwie powróciły do klasztoru Mar Saba.

 
Inni patroni dnia 05.12:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Tagorze w Numidii, obecnie w Algierze - św. Kryspiny, męczennicy. Była zamożną matroną, matką licznego potomstwa. Uwięziono ją, a potem stawiano przed prokonsulem w Thevesta. Zachowała niezmącony spokój i męstwo. Zniosła także tortury. Ścięto ją w roku 304. O jej wczesnym kulcie świadczył m.in. św. Augustyn.

W Londynie - św. Jana Almonda, męczennika. Po pobycie w Irlandii wstąpił do seminarium w Reims, stamtąd zaś udał się do Rzymu. W roku 1602 rozpoczął swe ukryte posługiwanie kapłańskie w ojczyźnie. Aresztowano go w dziesięć lat później. Długo próbowano go skłonić do podpisania deklaracji supremacyjnej. Uduszono go i zaraz potem poćwiartowano w roku 1612. Razem z innymi kanonizował go w roku 1970 Paweł VI.

oraz:

bł. Bartłomieja, zakonnika (+ 1495); św. Dalmacjusza z Pawii, biskupa i męczennika (+ III w.); św. Jana, biskupa (+ IX w.); świętych męczenników Juliusza, Potamii, Kryspina, Feliksa i Gratusa (+ 304); św. Mikołaja Stensena, prezbitera (+ 1686); św. Nicecjusza (+ 561); św. Pelina, biskupa i męczennika (+ poł. IV w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor