Wydarzenia 5 Aug 2022 | Redaktor
Św. Oswald, król i męczennik - patron dnia (05.08)

Święty Oswald. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Oswald_z_Nortumbrii#/media/Plik:Oswald_of_Northumbria.jpg

Patronem dnia 5 sierpnia jest święty Oswald, król i męczennik.

Święty Oswald

Oswald, urodzony około 604 roku, był synem Etelfyda, króla Northumbrii. Po śmierci ojca, Oswald uciekł na wyspę Iona w Szkocji. Znajdował się tam klasztor założony przez św. Kolumbana, w którym Oswald przyjął chrzest. W 634 roku Oswald pokonał pod Hewnfeld Caedwalla, tyrana, który wcześniej zamordował braci Oswalda. Podanie mówi, że przed bitwą modlił się z rycerzami wraz do drewnianego krzyża.
 
Po objęciu tronu Oswald wprowadził do Northumbrii chrześcijaństwo, wspomagany przez zakonników z wyspy Iona. By promować wiarę, Oswald mianował jednego z zakonników biskupem i postawił klasztor w Lindisfarne, który miał być stolicą biskupa. Król Oswald sprowadzał do kraju kapłanów i zakonników, fundował kościoły i parafie. 
 
 
 
 

Święty Oswald
Pogańscy panowie, czując zagrożenie ze strony nowej wiary, zmowili się z królem sąsiadującej Mercji i wypowiedzieli wojnę Oswaldowi. Król poległ w bitwie pod Maserfield 5 sierpnia 642 roku, mając zaledwie 38 lat. W Anglii na krótko ponownie zapanowało pogaństwo, jednak wkrótce Northumbria znów się nawróciła. Kult św. Oswalada promowali mnisi irlandzy, którzy zebrali szczątki poćwiartowanego króla i jako relikwie umieścili w swych klasztorach. Św. Oswald to patron angielskiej
królewskiej rodziny, żniwiarzy i krzyżowców.
 
 
 

W ikonografii św. Oswald jest przedstawiany jako król w suto układającym się płaszczu. Jego atrybutami są m. in.: gałązka palmowa, kłosy pełne ziarna, kruk na ręku lub na księdze, pierścień w dłoni.
 
Inni patroni dnia 05.08:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Viviers, we Francji - św. Wenancjusza, biskupa. Brał udział w synodach w Epaon oraz w Clermont. Ten ostatni miał miejsce w roku 535, stąd należy wnosić, że święty biskup zmarł nieco później.

oraz:

św. Afry, męczennicy (+ 304); św. Eusigniusza, męczennika (+ poł. IV w.); św. Kasjana, biskupa w Autun (+ IV w.); św. Memiusa, biskupa (+ III/IV w.); św. Nonny (+ 374) - matki św. Grzegorza z Nazjanzu; św. Parysa, biskupa w Teano (+ 346)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor