Wydarzenia 26 Nov 08:29 | Redaktor
Św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter - patron dnia (26 listopad)

Święty Leonard z Porto Maurizio. Domena publiczna https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/S_Leonardo.JPG

Patronem dnia 26 listopada jest Święty Leonard z Porto Maurizio, prezbiter.

Otwórz zdjęcie

Święty Leonard z Porto Maurizio

Piotr Hieronim Casanuova urodził się 20 grudnia 1676 roku w porcie nad Morzem Liguryjskim. W wieku 2 lat zmarła jego matka, a ojciec związał się z Marią Riolfo, która okazała się być dobrą macochą. Ich rodzina była wielce religijna, córka wstąpiła do klarysek, a trzech synów do Braci Mniejszych. Już jako chłopiec działał apostolsko, a w wieku 13 lat wysłany został na studia do Collegium Romanum w Rzymie. W 1697 roku zrezygnował ze studiów i przywdział habit Braci Mniejszych, przyjmując imię Leonard. Po 6 latach został kapłanem. Miał udać się na misję do Chin, jednak przez kiepski stan zdrowia został w kraju, obiecując Maryi, że odda się misjom krajowym.

Przez kolejne 43 lata rzeczywiście pełnił rolę ludowego misjonarza w swoim kraju, nazywany był nawet „apostołem Włoch”. Leonard mawiał: „Moje kazania nie mogą być piękne, lecz są pięknymi prawdami". Propagował nabożeństwo Drogi Krzyżowej, uzyskał nawet zgodę by bracia mniejsi mogli prowadzić je poza swoimi kościołami. Na jego prośbę Benedykt XIV założył Drogę Krzyżową w Koloseum. Maksymą ojca Leonarda były słowa: nigdy nic przeciw Bogu, nigdy nic, jeśli nie z Bogiem, nigdy nic, jeśli nie dla Boga.

W latach 1730-1736 prowadził misję w Rzymie i okolicach, kierując je głównie do żeglarzy, żołnierzy i niewolników. W 1744 roku udał się na Korsykę, ale misja zakończyła się niepowodzeniem. Wyczerpany swoim trybem życia, Leonard zmarł 25 listopada 1751 roku w Rzymie. Beatyfikowany został w 1795 roku, a kanonizowany w 1867 roku. Pozostawił po sobie 20 pisanych prac. Jest patronem misji ludowych.W ikonografii atrybutem św. Leonarda jest chorągiew i księga.
 
Inni patroni dnia 26.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Basola (+ VII w.); św. Bellina z Padwy, biskupa i męczennika (+ 1147); bł. Delfiny, dziewicy (+ 1358); świętych męczenników Fileasza, Hezychiusza, Pachomiusza i Teodora, biskupów, Fausta, prezbitera, oraz Didiusa i Ammoniusa (+ IV w.); św. Marcelego, prezbitera i męczennika (+ 347); św. Nikona, mnicha (+ 998); św. Piotra, biskupa i męczennika (+ 311); św. Styliana, pustelnika (+ ok. 610); św. Syrycjusza, papieża (+ 399)
 
źrodło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor