Wydarzenia 24 Mar 2022 | Redaktor
Św. Katarzyna Szwedzka, zakonnica - patronka dnia (24.03)

Katarzyna Szwedzka, Katarzyna z Vadsteny, Katarzyna Ulfsdotter. Domena publiczna. Źródło Wikipedia.

Patronką dnia 24 marca jest Święta Katarzyna Szwedzka.

Święta Katarzyna Szwedzka

Katarzyna urodziła się w 1330 roku, była córką św. Brygidy i Ulfa Gudmarssona. Dzieciństwo spędziła w internacie cysterek, gdzie pobrała wykształcenie i wychowanie religijne. Wydano ją za mąż za Edgarda z Kyren, rycerza. Złożyli oni śluby dozgonnej czystości. W 1350 wraz z matką udała się do Rzymu po odbust zupełny. W drodze dowiedziała się o śmierci męża i postanowiła zostać z Brygidą w Rzymie. Kolejne 25 lat spędziła na pracy przy zakładaniu nowej rodziny zakonnej – brygidek. W 1373 roku zmarła jej matka. Katarzyna transportowała jej relikwie do Szwecji. Złożyła ja w 1375 roku w klasztorze brygidek w Vadstena, a następnie powróciła do Rzymu. Walczyła o kanonizację swojej matki i zatwierdzenie zakonu brygidek. Papież Urban VI dekretem oficjalnie zatwierdził zakon w 1378 roku.

Katarzyna powróciła do Vadstena, by dbać o tamtejszy klasztor. Niedługo po przybyciu zmarła, dnia 24 marca 1380 roku. Łaski otrzymywane przy jej grobie sprawiły, że rozpoczęto starania o jej kanonizacje. Zaprzestano ich, gdy Szwecja przeszła na protestantyzm. Ostatecznie jej kult zatwierdził papież Innocenty VIII w 1489 roku. Jest patronką Szwecji.



W ikonografii Święta ukazywana jest z kielichem w dłoni.
 
Inni patroni dnia 24.03:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Cezarei Palestyńskiej - ośmiu męczenników, o których w dziełku De martyribus Palaestinae opowiada historyk Euzebiusz. Zginęli dlatego, że zaprotestowali przeciw okrucieństwu igrzysk. Ścięto ich w roku 305.

W Italii - bł. Jana del Bastone (a Baculo). Był wychowankiem św. Sylwestra, założyciela tzw. sylwestrynów. Zmarł w roku 1290.

oraz:

św. Oskara Romero, biskupa i męczennika (+ 1980); św. Latyna, biskupa (+ ok. 115); św. Pigmeniusza, prezbitera i męczennika (+ ok. 362); św. Symeona, męczennika (+ 1475)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor