Św. Józef Bilczewski, biskup - patron dnia (23.10)
Święty Józef Bilczewski. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Bilczewski#/media/Plik:Józef_Bilczewski.png
Patronem dnia 23 października jest święty Józef Bilczewski, biskup.
Inne z kategorii
Święta Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica - patron dnia (22 grudnia)
Św. Piotr Kanizjusz, prezbiter i doktor Kościoła - patron dnia (21 grudnia)
Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 roku w Wilamowicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, a potem w Kętach. W 1880 roku zdał maturę po naucę w gimnazjum w Wadowicach, następnie wstąpił do seminarium w Krakowie Po 4 latach przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 1886-1888 studiował teologię w Wiedniu, Rzymie i Paryżu. Józef otrzymał tytuł doktora. Po powrocie do ojczyzny, został wikariuszem w Kętach i Krakowie, a w 1890 roku otrzymał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim, po roku zostając profesorem teologii dogmatycznej. Był profesorem, a później dziekanem i rektorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, opublikował wiele dzieł z tematyki teologii.
W roku 1900, papież Leon XIII mianował ks. Prał. Józefa Bilczewskiego arcybiskupem lwowskim. Jego konsekracja odbyła się 20 stycznia 1901 roku. Jako biskup charakteryzował się ogromną dobrocią serca, wyrozumiałością, pokorą, pobożnością, pracowitością i gorliwością duszpasterską. Materialnie i duchowo wspierał dzieła powstające w jego archidiecezji. Dzięki swojej pracowitości i gorliwości w modlitwie cieszył się szacunkiem wśród ludzi.
Arcybiskup Józef Bilczewski umarł 20 marca 1923 roku. Ciało pochowano na cmentarzu janowskim, wśród ubogich, których otaczał szczególną opieką, a zbalsamowane serce w bazylice katedralnej we Lwowie. 26 czerwca 2001 roku, podczas pielgrzymki do Lwowa, św. Jan Paweł II beatyfikował Józefa Bilczewskiego. Benedykt XVI kanonizował go w 2005 roku.
Inni patroni dnia 23.10:
• Święty Jan Kapistran, prezbiter
• Święty Seweryn Boecjusz
oraz:
bł. Bartłomieja de Breganza, biskupa (+ 1270); św. Domicjusza, prezbitera (+ VIII w.); bł. Jana Dobrego, zakonnika (+ 1249); świętych męczenników Serwanda i Germana (+ III w.); św. Teodoreta z Antiochii, prezbitera i męczennika (+ 363)