Wydarzenia 11 Sep 2022 | Redaktor
Św. Jan Gabriel Perboyre, prezbiter i męczennik - patron dnia (11.09)

Rzeźba świętego Jan Perboyre. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Gabriel_Perboyre#/media/Plik:Statue_perboyre.jpg

Patronem dnia 11.09 jest święty Jan Gabriel Perboyre, prezbiter i męczennik.

Święty Jan Gabriel Perboyre

Jan Gabriel Perboyre urodził się w 1802 roku w Puech we Francji. Pochodził z ubogiej rodziny rolniczej, której nie stać było na finansowanie kształcenia syna, ale stryj Jana był rektorem seminarium lazarystów. Zaprosił on Alojzego, starszego brata Jana, do wstąpienia do seminarium. Niedługo potem do seminarium udał się także Jan, który następnie studiował filozofię i teologię w Paryżu, a w 1825 przyjął święcenia kapłańskie. Po otrzymaniu ich był profesorem dogmatyki w Saint-Flour przez 2 lata, a kolejne 5 lat spędził jako rektor i ekonom kościelnego pensjonatu. Z powodu dobrych kwalifikacji Jana, mianowano go wicedyrektorem nowicjatu w macierzystym domu św. Łazarza.
 

Ambicją Jana jednak było wyjechanie na misję do Chin. Po kilkukrotnych prośbach, w 1835 roku otrzymał zezwolenie na wyjazd. Jan dotarł do Macao, gdzie spędził kilka miesięcy na naukę języka chińskiego, a następnie udał się do prowincji Honan. Po półtora roku przeniósł się do prownicji Hupeh, gdzie trafił na niespokojne czasy. Musiał działać w ukryciu przed prześladowcami, mieszkał u gorliwego chińskiego wyznawcy, skąd prowadził swoją misję. 
26 września 1839 roku został zdenuncjowany, a co za tym idzie, aresztowany. Jana poddano torturom, chcąc zdobyć od niego informacje o pozostałych misjonarzach i wiernych. Jan był jednak wytrwały i nie wydał współwyznawców. We wrześniu 1840 roku przetransportowano go do więzienia i w nim zabito. W momencie śmierci miał 38 lat. Po 20 latach jego ciało przewieziono do Paryża. W 1889 roku papież Leon XIII beatyfikował Jana, jako pierwszego misjonarza w Chinach. W 1996 roku został kanonizowany przez św. Jana Pawła II.


 
Inni patroni dnia 11.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Lyonie, we Francji - św. Pacjansa, biskupa. Rządy w starodawnej diecezji objął około roku 450. Wiadomo, że uczestniczył w synodzie w Arles. Cenił go Apolinary Synodiusz. Później z pochwałami mówił o nim Grzegorz z Tours. Pacjans zmarł w roku 480.

oraz:

bł. Bonawentury z Barcelony, zakonnika (+ 1684); świętych męczenników Diodora, Diomedesa i Dydyma (+ ok. 630); św. Emiliana, biskupa (+ VI w.); św. Pafnucego, biskupa (+ IV w.); św. Teodory (+ V w.); św. Wincentego, opata i męczennika (+ ok. 630)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor