Wydarzenia 28 Nov 07:17 | Redaktor
Św. Jakub z Marchii, prezbiter - patron dnia (28 listopad)

Święty Jakub z Marchii. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_z_Marchii#/media/Plik:Francisco_de_Zurbaran_James_of_the_Marches.JPG

Patronem dnia 28 listopada jest Święty Jakub z Marchii, prezbiter.

Otwórz zdjęcie

Święty Jakub z Marchii

Jakub Gangala urodził się 1394 roku w Monteprandone na terenie Włoch. Pochodził z ubogiej rodziny liczącej dziewiętnaście dzieci. Gdy odszedł jego ojciec, pieczę nad nim przejął jego wuj, kapłan, który pozwolił Jakubowi zdobyć wykształcenie. W wieku 22 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych, ukończył studia filozoficzno-teologiczne, a w 1420 przyjął święcenia kapłańskie. Stale chciał pogłębiać swoją wiedzę, wyróżniał się pięknym stylem wypowiedzi, co zapewniło mu tytuł kaznodziei zakonu. Wraz z św. Janem Kapistranem i św. Bernardynem zajmowali się także jego reformowaniem. Jakub miał swój udział w zakładaniu klasztorów o surowej regule.

Pełniąc posługę misyjną przemierzył niemalże całe Włochy oraz dotarł do wielu europejskich państw: Bośni, Dalmacji, Albanii, Czech, Polski, Rusi, Norwegii, Danii, Węgier, Prus i Austrii. Podaje się, że miał on nawrócić nawet 50 tysięcy grzeszników i heretyków. Był także legatem papieży Eugeniusza IV, Mikołaja V i Kaliksta III, którzy powierzali mu ważne zadania. Zaproponowano mu nawet funkcję biskupa Mediolanu, jednak odrzucił ją.

Jakub zmarł 28 listopada 1476 roku w Neapolu. Beatyfikowany został w 1624 roku przez papieża Urbana VIII, a kanonizowany w 1726 roku przez Benedykta XIII. Pozostawił po sobie rozprawy ascetyczne i listy. Obecnie jego relikwie przechowywane są w kościele franciszkanów w jego rodzinnej miejscowości, Monteprandone.
 
Inni patroni dnia 28.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych mnichów i męczenników Bazylego, Piotra i Andrzeja (+ 764); świętych biskupów i męczenników Papiniana, Mansweta, Waleriana, Urbana, Krescensa, Eustachego, Kreskoniusa, Krescencjana, Feliksa, Hortulana i Florencjana (+ V w.); św. Rufusa, męczennika (+ III/IV w.); św. Sostenesa (+ I w.); św. Irenarcha, męczennika; św. Teodory, ksieni; św. Andrzeja Tran Van Trong, męczennika; błogosławionych męczenników Jana Jezusa (Marii) Adradas Gonzalo, prezbitera, i Towarzyszy (+ 1936); błogosławionego Alojzego Campos Gorriz, męczennika (+ 1936)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor