Św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik - patron dnia (17 października)
Wydarzenia
17 Oct 13:57
| Redaktor
Patronem dnia 17 października jest święty Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Wydarzenia
Dzisiaj 07:49
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Wydarzenia
Wczoraj 07:39
Według legendy, Ignacy był dzieckiem o którym Jezus powiedział: "Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży, jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mt 18, 1-5). Nieznane są jednak żadne szczegóły jego dziecieńcych i młodych lat, po raz pierwszy słyszymy o nim jako o trzecim biskupie Antiochii. W czasach prześladowań za cesarza Trajana, miał on być uwięziony i skazany na śmierć. Zabrano go do Rzymu, gdzie miał być rzucony na pożarcie lwom.
Podczas podróży, Ignacy zatrzymał się w Smyrnie i tam czekał na okręt. Wykorzystał ten czas, by napisać listy do chrześcijan z Efezu, Magnezji, Trallach i Rzymu. Głosił w nich, że Jezus jest prawdziwym Bogiem, który łączy ludzką i Boską naturę, a Kościół katolicki ma zrzeszać lud Boży w Chrstusie. Pisał o nadziei, miłości i wierze jako czynnikach, które jednoczą ludzi z Chrystusem. Pomoc w pisaniu i dostarczeniu listów zaoferował św. Polikarp. We wspomnieniu św. Ignacego czytamy jego ostatnie słowa: "Pozwólcie mi się stać pożywieniem dla dzikich zwierząt, dzięki którym dojdę do Boga. Jestem Bożą pszenicą. Zostanę starty zębami dzikich zwierząt, aby się stać czystym chlebem Chrystusa. Proście za mną Chrystusa, abym za sprawą owych zwierząt stał się żertwą ofiarną dla Boga".
Ignacy przesiadając się na kolejny okręt pisał kolejne listy, tym razem do Filadelfii, Smyrny i św. Polikarpa. Jego podróż do Rzymu przebiegała przez obecne tereny Grecji, Macedonii, aż w końcu trafił do Brindisi we Włoszech, skąd pieszo szedł do Rzymu. Osiemdziesięcioletni wówczas Ignacy źle znosił taką podróż.
Św. Ignacy, jak podają pisma, zginał w Rzymie, prawdopodobnie w Koloseum męczeńską śmiercią. O jego życiu pisali św. Ireneusz, Euzebiusz z Cezarei, św. Polikarp, Orygenes, św. Hieronim i św. Jan Chryzostom. Jego śmierć miała mieć miejsce około 107 roku. Jego relikwie przewieziono do Antiochii, o czym wspominał św. Jan Chryzostom w swojej powie poświęconej Ignacemu. Później relikwie przeniesiono do Rzymu.
W ikonografii św. Ignacy ukazywany jest w szatach biskupich rytu wschodniego lub jako młody biskup z raną na piersi. Jego atrybutami są lew u stóp, symbol IHS na piersi Świętego.
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Valenciennes, we Francji - jedenastu zakonnic umęczonych w czasie rewolucji francuskiej. Były wśród nich dwie brygidki i jedna klaryska, ale trzon grupy stanowiły urszulanki. Zginęły pod gilotyną w roku 1794. Razem z szarytkami z Arras beatyfikował je w roku 1920 Benedykt XV.
oraz:
św. Florentyna, biskupa (+ ok. 527); św. Herona, biskupa (+ II w.); św. Mamelty, męczennicy (+ ok. 343)
oraz:
św. Florentyna, biskupa (+ ok. 527); św. Herona, biskupa (+ II w.); św. Mamelty, męczennicy (+ ok. 343)
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.