Św. Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła - patron dnia (30 września)
Wydarzenia
30 Sep 09:02
| Redaktor
Święty Hieronim. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronim_ze_Strydonu#/media/Plik:Jacques_Blanchard_-_Hl._Hieronymus.jpg
Patronem dnia 30 września jest święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła.
Inne z kategorii
Bł. Wincenty Kadłubek, biskup - patron dnia (09 października)
Wydarzenia
Dzisiaj 09:07
Święta Pelagia, męczennica - patron dnia (08 października)
Wydarzenia
Wczoraj 10:15
Hieronim urodził się około 345 roku w Strydonie, na terenie dzisiejszej Chorwacji. Pochodził z zamożnej, katolickiej rodziny. Wyjechał do Rzymu, by tam studiować łacinę i retorykę, prowadził go między innymi Donat. Między latami 358 a 364, przyjął chrzest zgodnie z ówczesnymi zwyczajami. Udzielił mu go papież św. Liberiusz. Przez to wydarzenie postanowił oddać się zagadnieniom religijnym. Udał się do Trewiru, gdzie podjął studia teologiczne, zamiast rozpocząć karierę urzędniczą, do której nakłaniali go jego rodzice. Stamtąd powrócił do Włoch i został mnichem. W 373 roku postanowił udać się do Ziemi Świętej by oddać się tam pracy i rygorystycznemu życiu. Ciężka podróż zmusiła go jednak do zatrzymania się w Antiochii. Hieronim zaczął również uczyć się greki i hebrajskiego.
W 377 roku w Antiochii Hieronim przyjął święcenia kapłańskie. Miał wieść jednak cały czas ascetyczne życie i oddać się pracy naukowej. Dwa lata później udał się do Konstantynopolu gdzie został na dłuższy czas. Obecnym patriarchą miasta był św. Grzegorz z Nazjanzu, którego kazań Hieronim pilnie słuchał. Zajął się także przekładem homilii Orygenesa i Historii Euzebiusza z Cezarei Palestyńskiej. Następnie na zlecenie papieża Damazego miał pracować nad lepszym przekładem Nowego Testamentu i psalmów, później został sekretarzem i doradcą tego papieża. Dzięki temu zgromadził wokół siebei intelektualną i religijną elitę ówczesnego Rzymu. Jego uczennicami były między innymi św. Marcella, św. Paula i św. Eustochia. Gdy zmarł papież Damazy, Hieronim udał się do Egiptu, a następnie do Palestyny, gdzie w 386 roku zamieszkał w Betlejem i został tam aż do swojej śmierci. W trakcie pobytu w Ziemi Świętej prowadził wykłady, był opiekunem kilku klasztorów, działał charytatywnie. Odznaczał się wielką wiedzą i miłością do Pisma Świętego.
Hieronim pozostawił po sobie wielką spuściznę. W latach 382-406 przetłumaczył całe Pismo Święte na język łaciński. Tekst ten został przyjęty przez Sobór Trydencki. Do swoich przekładów dodawał autorskie komentarze. Tłumaczył również teksty Ojców Kościoła i zwalczał herezje. Ostatnie lata życia spędził w grocie sąsiadująca z Grotą Nareodzenia Jezusa. Zmarł w samotności 30 września 419 lub 420 roku. Jego relikwie przeniesiono do Rzymu, gdzie znajdują się w ołtarzu bazylikii Santa Maria Maggiore. Jest uznawany on za jednego z czterech doktorów Kościoła Zachodniego.
Ikonografia ukazuje najczęściej św. Hieronima jako wielkiego pokutnika w długiej szacie albo obnażonego starca, w przepasce na biodrach, wycieńczonego postami. Czasami przedstawiany jest w kapeluszu kardynalskim, co jest aluzją do jego funkcji sekretarza papieskiego, lub w postawie siedzącej przy pulpicie. Atrybutami Świętego są: czaszka, gołębica, kamienie, klepsydra, księga, lew u stóp, oswojone lwiątko, model kościoła, pióro pisarskie, rylec do pisania i tabliczka, trąba powietrzna przypominająca Sąd Ostateczny, wielbłąd.
Inni patroni dnia 30.09:
Ponadto dziś także w Martyrologium:
bł. Felicji Medy z Mediolanu, ksieni (+ 1444); św. Honoriusza z Canterbury, biskupa (+ 653); św. Leoparda, męczennika (+ IV w.); świętych męczenników Wiktora i Ursusa (+ III w.); św. Zofii, wdowy (+ II w.?)
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.