Wydarzenia 9 Apr 06:46 | Redaktor
Św. Gaucheriusz, prezbiter - patron dnia (9 kwietnia)

Św. Gaucheriusz, prezbiter. Domena publiczna. Źródło Wikipedia

Patron dnia 09.04 - Św. Gaucheriusz (Walter) urodził się w Meulan-sur-Seine we Francji. Gaucheriusz otrzymał staranne wychowanie chrześcijańskie oraz jak to drzewiej bywało, również wykształcenie klasyczne . Walter, kiedy przyjął święcenia kapłańskie, poczuł przy tym powołanie do życia pustelniczego. Aby to powołanie zrealizować, porzucił świat i wraz z przyjacielem Germondem zamieszkiwał w pustelni w regionie Limoges, gdzie oddawali się medytacjom prowadząc samotne życie.

Święty Gaucheriusz
Św. Gaucheriusz (Walter) urodził się w Meulan-sur-Seine we Francji. Gaucheriusz otrzymał staranne wychowanie chrześcijańskie oraz jak to drzewiej bywało, również wykształcenie klasyczne . Walter, kiedy przyjął święcenia kapłańskie, poczuł przy tym powołanie do życia pustelniczego.
Aby to powołanie zrealizować, porzucił świat i wraz z przyjacielem Germondem zamieszkiwał w pustelni w regionie Limoges, gdzie oddawali się medytacjom prowadząc samotne życie.
Z biegiem lat  wokół nich zaczęła tworzyć się wspólnota, której św.  Gaucheriusz nadał regułę św. Augustyna. Z czasem wybudowali dla tej wspólnoty klasztor w Aureil. Zgromaczenie to wydało wielu uczonych mężów a takze świętych, między innymi św. Stefana z Grammont, św. Faucheriusza i św. Lamberta.
Św. Gaucheriusz spadł z konia na skutek czego zmarł w roku 1140 w wieku 80 lat.  Kanonizacji św. Gaucheriusza w 1194 r., dokonał papież Celestyn III (łac. Coelestinus, właściwie. Giacinto Bobonigo) 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor