Wydarzenia 3 Feb 08:17 | Redaktor
Św. Błażej, biskup i męczennik - patron dnia (03.02)

Święty Błażej. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Błażej_z_Sebasty#/media/Plik:Klosterkirche_St_Märgen_Rosenkranzaltar_Hl_Blasius.jpg

Patronem dnia 3 lutego jest Święty Błażej, biskup i męczennik.

Święty Błażej

Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, czyli ojczyzny wielu wybitnych świętych. Studiował on filozofię i pełnił zawód lekarza, który jednakże porzucił by żyć na pustyni. Wkrótce wezwano go z niej, by pełnił funkcję biskupa Sebasty. W czasie prześladowań pełnił tę funkcję z górskiej pieczary. Miejsce pobytu zostało jednak zdradzone, a Błażeja schwytano i uwięziono. W czasie aresztowania miał uleczyć cudem chłopca, który nie mógł oddychać. Stąd też tradycja, by modlić się i prosić św. Błażeja o uśmierzenie bólów i chorób gardła.

Biskupa próbowano zmusić do wyrzeczenia się wiary groźbami, namowami a potem torturami. W 316 roku zmarł śmiercią męczeńską. Jest patronem kamieniarzy, gręplarzy, mówców i śpiewaków.


W ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup, który błogosławi. Atrybutami jego są: jeleń, pastorał, ptaki z pożywieniem w dziobie, dwie skrzyżowane świece, zgrzebło - narzędzie tortur.
 

Inni patroni dnia 03.02:

  •  Święty Oskar, biskup
  •  Święta Maria Klaudyna od św. Ignacego Thevenet, dziewica

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Londynie - bł. Jana Nelsona, kapłana, który w roku 1576 przeprawił się przez kanał, ale niebawem został uwięziony. Długo namawiano go do odstępstwa. Spokojnie gotował się na męczeństwo, którego dostąpił w roku 1578.

oraz:

świętych męczenników Laurentyna, Ignacego i Celeryna, diakona (+ 280)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor