Wydarzenia 18 Dec 2022 | Redaktor
Św. Auksencjusz, biskup - patron dnia (18.12)

Święty Auksencjusz. Domena publiczna

Patronem dnia 18 grudnia jest Święty Auksencjusz, biskup.

Auksencjusz pochodził z Mopsuestii obok Tarsu, miasta na terenie między Azją Mniejszą a Fenicją. Chrześcijaństwo tam obecne było już kilka lat po zmarwychwstaniu Jezusa. Na dworze Licyniusza w latach 306-323, Auksencjusz pełnił funkcję dowódcy jego straży przybocznej, więc cieszył się jego dużym zaufaniem. Gdy za czasów Dioklecjana wybuchły prześladowania, dowódca zrezygnował z służby, nie mówiąc, że jest chrześcijaninem. Przetrwał prześladowania, a nawet w 359 roku został biskupem swojego rodzinnego miasta.

Jego posługa trwała mniej niż rok, bowiem Auksencjusz zmarła 18 grudnia około 360 roku. Miał on wystawić kościoły ku czci św. Tarausa, św. Probusa i św. Andronika. Jego brat, Teodor, został biskupem Tarsu.

 

Inni patroni dnia 18.12:

•  Święci męczennicy Paweł Mi, Piotr Doung-Lac i Piotr Truat

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Tours - św. Kacjana, pierwszego biskupa tego miasta. Grzegorz z Tours, który o nim opowiada, twierdził, że był jednym z sześciu, których papież Fabian wysłał do Galii. Historycy późniejsi sądzą jednak, że Kacjan żył dopiero w IV wieku.

W Heidenheim, w Niemczech - św. Wunibalda, opata. Był rodzonym bratem św. Wilibalda. Razem z nim wyjechał z Anglii do Rzymu i tam zdobył wykształcenie teologiczne. Św. Bonifacy pozyskał ich na swych współpracowników. Wyświęcony na kapłana, Wunibald pracował najpierw pod Erfurtem, potem w Górnym Palatynacie, a od roku 747 duszpasterzował w Moguncji. W cztery lata później udał się do diecezji swego brata i w lasach Środkowej Frankonii założył opactwo. Miało ono za zadanie powstrzymywać okoliczną ludność przed powrotem do obyczajów pogańskich. Wunibald zmarł w tym właśnie opactwie w roku 761. W szesnaście lat później brat dokonał uroczystego podniesienia jego nienaruszonego ciała.

oraz:

św. Gracjana, biskupa (+ pocz. IV w.); świętych męczenników Kwinktusa i Symplicjusza (+ poł. III w.); świętych męczenników Rufusa i Zozyma (+ 117/118); świętych męczenników Tomasza Tran Van-Thieu (+ 1838) i Emanuela Le Van-Phung (+ 1859)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor