Św. Antoni, opat - patron dnia (17.01)
Wydarzenia
17 Jan 2023
| Redaktor
Święty Antoni. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Wielki#/media/Plik:Anthony_Abbot_by_Zurbaran.jpeg
Patronem dnia 17 stycznia jest Święty Antoni, opat.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Wydarzenia
Wczoraj 07:49
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Wydarzenia
20 Nov 07:39
Antoni urodził się w 251 roku w Egipcie, w zamożnej i religijnej rodzinie. Po śmierci rodziców, gdy miał 20 lat, ich majątek rozdał ubogim, wcześniej zabezpieczywszy młodszą siostrę. Sam natomiast udał się na pustkowię, gdzie oddał się modlitwie, pracy i pokucie, jego życie pełne było milczenia i umartwień. Ta nagła zmiana kosztowała go wiele trudu i wyrzeczeń. Antoniego nękał szatan, zjawiając się w różnych posaciach. Na początku Antoni zamieszkał w grocie, później przeniósł się na Pustynię Libijską. Następnie udał się do ruin forety przy brzegu Nilu.
Antoniego naśladowało wielu wiernych, a krocząca za nim sława sprawiła, że wielu było chętnych by stać się jego duchowym podopiecznym. W końcu zgodził się ich przyjąć, miejscem spotkań była oaza Faium. Pierwszym uczniem został św. Hilarion. W 311 roku Antonii odwiedzał Aleksandrię, gdzie wspierał prześladowanych chrześcijan. Spotkał się wówczas z św. Aleksandrem. Kolejnym miejscem które odwiedził były Tebaidy, gdzie spędził ostatnie lata życia. Stamtąd też wyruszył w odwiedziny do św. Pawła Pustelnika. Antoni był wielce poważanym wiernym - walczył z herezją arianizmu, korespondował z cesarzem Konsatantym Wielkim. Jego listy to głównie treści moralne, oparte na Piśmie Świętym.
Antoni zmarł 17 stycznia 356 roku, mając 105 lat. Na Wschodzie szybko powstał jego kult, a cesarz Justynian I przeniósł jego relikwie do Aleksandrii w 561 roku. Następnie były przenoszone do wielu innych miejsc. Jest patronem zakonu antoninów, powstałego w XII wieku.
W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest jako pustelnik, czasami w długiej szacie mnicha. Szczególne zainteresowanie artystów budził temat kuszenia św. Antoniego. Jego atrybutami są: jeden, dwa lub trzy diabły, diabeł z pucharem, dzwonek, dzwonek i laska, krzyż egipski w kształcie litery tau, księga reguły monastycznej, lampa, lampka oliwna, laska, lew kopiący grób, pochodnia, świnia, pod postacią której kusił go szatan, źródło.
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Celle-Rouband, w Prowansji - św. Rozeliny. Była przełożoną żeńskiej kartuzji, ufundowanej przez jej brata Heliona. Miała dar czytania w sercach ludzkich. Gdy pytano ją o sposób zdobycia nieba, odpowiadała ponoć: "Przede wszystkim poznaj dobrze samego siebie". Zmarła w roku 1329.
oraz:
świętych Antoniego, Merula i Jana (+ VI w.); św. Juliana, pustelnika (+ IV w.)
oraz:
świętych Antoniego, Merula i Jana (+ VI w.); św. Juliana, pustelnika (+ IV w.)
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.