Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik - patron dnia (21 czerwiec)
Św. Alojzy Gonzaga, obraz Powołanie Autorstwa Giovanni Francesco Barbieri - Metropolitan Museum of Art, online collection (Identyfikator The Met object ID 436604), Domena publiczna, httpscommons.w
Patronem dnia 21 czerwca jest Święty Alojzy Gonzaga, zakonnik.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Św. Alojzy urodził się w rodzinie szlacheckiej w Mantui w dniu 9 marca 1568 r. będąc najstarszym z ośmiu synów margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Ferdynand pokładał w Alojzym duże nadzieje. Jednak chłopiec urodził się jako bardzo wątłe dziecko a matce groziła śmierć przy porodzie. Rodzice Alojzego złożyli ślub odbycia pielgrzymki do Loreto, jeśli matka i syn wyzdrowieją i tak też się stało, mimo, iż ojciec marzył o ostrogach rycerskich dla syna. W owym czasie flota chrześcijańska odniosła wspaniałe zwycięstwo nad Turkami pod Lepanto (1571)a ojciec Alojzego brał udział w wyprawie. Ferdynand di Castiglione dumny ze zwycięstwa ubrał swojego trzyletniego syna w strój rycerza i paradował z nim w fortecy nad rzeką Padem ku radości żołnierzy. Kiedy ojciec podążył na wyprawę wojenną do Tunisu (1573), pięcioletni Alojzy wrócił pod opiekę matki.
W 1579 r. ojciec Alojzego został mianowany gubernatorem Monferrato w Piemoncie. Przenosząc się na tamtejszy zamek, zabrał ze sobą Alojzego. W następnym roku, z polecenia papieża Grzegorza XIII, wizytację kanoniczną diecezji Brescia odbywał św. Karol Boromeusz. Z tej okazji udzielił Alojzemu pierwszej Komunii świętej. Jesienią tegoż roku (Alojzy miał wówczas 12 lat) rodzice chłopca przenieśli się do Madrytu, gdzie na dworze królewskim spędzili wraz z Alojzym dwa lata. Alojzy nadal pogłębiał życie wewnętrzne przez odpowiednią lekturę. Rozczytywał się w dziełach św. Piotra Kanizego i w Ćwiczeniach duchowych św. Ignacego z Loyoli. Modlitwę swoją przedłużał do pięciu godzin dziennie. Równocześnie kontynuował studia.
Wyroki Boże były jednak inne. W latach 1590-1591 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Alojzy prosił przełożonych, by zezwolili mu posługiwać zarażonym. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Wyczerpany studiami i umartwieniami organizm kleryka uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.
Szczególnym nabożeństwem do świętych Stanisława Kostki i Alojzego Gonzagi wyróżniał się św. Robert Bellarmin. Miał on ich wizerunki w swoim pokoju. Niemniej serdecznym nabożeństwem do św. Alojzego wyróżniał się św. Jan Bosko. Ku jego czci obchodził nabożeństwo 6 niedziel, przygotowujących do dnia św. Alojzego, który obchodził bardzo uroczyście. Swoje drugie z kolei oratorium, w Turynie, nazwał właśnie jego imieniem.
W ikonografii św. Alojzy przedstawiany jest w sutannie jezuickiej, w białej komży z szerokimi rękawami. Jego atrybutami są: czaszka, Dziecię Jezus w ramionach, mitra książęca u stóp, krzyż, lilia, czaszka.
• Najświętsza Maryja Panna z Góry Iglicznej, Przyczyna naszej radości
• Święty Rajmund z Barbastro, biskup
oraz:
św. Albana, męczennika (+ 450); św. Euzebiusza, biskupa z Samosaty i męczennika (+ 380); św. Terencjusza, biskupa Ikonium i męczennika (+ I w.)
Foto 2. Św. Alojzy Gonzaga. Relief na konwikcie w Kłodzku. Autorstwa Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=28044401