Wydarzenia 17 Jul 2022 | Redaktor
Św. Aleksy, wyznawca - patron dnia (17.07)

Święty Aleksy, wyznawca. Autorstwa Sibeaster. Domena publiczna https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Alexius_of_Rome_XIXc.jpg

Patronem dnia 17.07 jest święty Aleksy. Żył on jako żebrak 17 lat w celi pod schodami rodzinnego domu w Rzymie, nierozpoznany przez rodzinę.

Jak podają syryjskie źródła z V wieku, Aleksy był Rzymianinem pochodzącym z zamożnej rodziny patrycjuszów: Eufemiusza i Agle. Potejmnie opuścił on dom w dzień swojego ślubu i udał się pielgrzymką do Ziemi Świętej. Podaje się, że był żebrakiem w Edessie i żył z jałmużny. Cechowała go niezwykła pobożność, hojność, rozdawał bowiem to co miał ubogim. Dopiero przed swoją śmiercią, wyjawił kim jest.

Po powrocie do Rzymu, przez 17 lat żył w celi pod schodami rodzinnego domu, nieropoznany przez krewnych. Aleksy swoje życie spędził na nawiedzaniu rzymskich sankuariów i modlitwie. Gdy umierał, w jego ręce znajdowała się kartka z opisem jego życia. Moment jego śmierci, według legendy, miały ogłosić dzwony wszystkich świątyń w Rzymie. Na jego pogrzebie zjawił się papież i cały Rzym. W jego życiorysie miesza się legenda i tradycja.

Święty Aleksy był popularną postacią w Europie i Północnej Afryce w czasach średniowiecza. Jest patronem wielu zakonów oraz ubogich, pielgrzymów, wędrowców i żebraków. Jest orędownikiem w czasie katastrof pogodowych, epidemii i plag. Patronuje od rodzinom zakonnym takim jak: bracia aleksjanie, siostry aleksjanki (w. XIV), Kongregacja Sióstr Najświętszego Serca Jezusa i Maryi (w. XIX). W średniowieczu postawiono klasztor bedeyktyński i kośćiół pod jego wezwaniem w Awentynie, gdzie miał stać jego dom. Bazylika św. Aleksego pochodzi z XVII wieku. Często pojawiał się w literaturze i sztuce scenicznej średniowiecza. Poemat o nim to jeden z najstarszych zabytków języka we Francji. Z XV w. pochodzi polski tekst - "Legenda o św. Aleksym". W Polsce czczony jest szczególnie w Tumie pod Łęczycą i w Płocku.

Święty Aleksy w Rzymie.

W ikonografii św. Aleksy przedstawiany jest w ubiorze pustelnika lub pielgrzyma, czasami jako postać leżąca pod schodami. Atrybuty: księga, kij pielgrzyma, schody, zwój.

Inni patroni dnia 17.07:

 •  Błogosławione dziewice i męczennice Teresa od św. Augustyna i Towarzyszki
 •  Błogosławiony Paweł Piotr Gojdič, biskup
 •  Święty Leon IV, papież

 

Ponadto dziś także w Martyrologium 17.07:
W Pawii, we Włoszech - św. Ennodiusza, biskupa. Zmarł w roku 521, pozostawiając po sobie znaczną spuściznę literacką: liczne listy, mowy, dwie księgi poezji, utwory hagiograficzne oraz rodzaj Wyznań, w których obiecał, że już niczego o charakterze świeckim nie napisze. Obietnicy tej dotrzymał.

oraz:

św. Marceliny, dziewicy (+ 398); świętych męczenników w Kartaginie: Sperata, Narzalisa, Cytyna, Weturiusza, Feliksa, Acylina, Letancjusza, Januarego, Generosa, Westina, Donata i Sekunda (+ 180); św. Teodoty, męczennicy (+ VII w.); św. Teodozego, biskupa Auxerre (+ pocz. VI w.)
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor