Wydarzenia 26 Feb 05:26 | Redaktor
Św. Aleksander, biskup - patron dnia (26 luty)

Święty Aleksander. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_z_Aleksandrii#/media/Plik:Veljusa_Monastery_St._Alexander_of_Alexandria.jpg

Patronem dnia 26 lutego jest Święty Aleksander, biskup.

Święty Aleksander

Aleksander urodził się w 250 roku. Był biskupem Aleksandrii egipskiej, ważnym mieście początków chrześcijaństwa. Aż jedenastu biskupów tego miasta stało się potem świętymi, m. in. św. Atanazy, doktor Kościoła, św. Cyryl, doktor Kościoła i św. Jan Jałmużnik. Aleksander zasłużył się rozpoznaniem, jako pierwszy, błędów Ariusza i zwalczaniem ich. Gdyby Wschód posłuchał go, ówczesny Kościół byłby w o wiele lepszym stanie. Gdy zaczęto głosić herezję, Aleksander zwołał synod i na nim potępił ją. Zdarzyło się to ponownie na powszechnym soborze w Nicei w 325 roku. Aleksander był także wybitnym administratorem i duszpasterzem. Pisał także wiele listów do hierarchów, które są świetnym źródłem poznania ówczesnych dziejów. Zmarł 18 kwietnia 326 roku.

W ikonografii przedstawiany jest z rylcem w dłoni.
 
Inni patroni dnia 26.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bolonii - św. Faustyna, biskupa tego miasta. Umacniał kult religijny i utwierdzał życie chrześcijańskie po jego zmąceniu w czasie prześladowania dioklecjańskiego. Zmarł prawdopodobnie w roku 350. Relikwie spoczywają w katedrze bolońskiej.

W Gazie, w Palestynie - św. Porfiriusza. Zrazu przebywał w różnych miejscach na samotności. Nabawiwszy się choroby, przywędrował do Jerozolimy i tam cudownie odzyskał zdrowie, a następnie przyjął święcenia kapłańskie. W jakiś czas później przynaglano go do wstąpienia na stolicę biskupią w Gazie. Rządził nią przez blisko ćwierć wieku. Zmarł w roku 480.

oraz:

św. Nestora, papieża i męczennika (+ ok. 250)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Red.

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor