Wydarzenia 3 Oct 2015 | Redaktor
Starcie cywilizacji jest nieuniknione

Z udziałem biksupa ordynariusza rozpoczęły rok akademicki dwa seminaria duchowne

Po raz pierwszy wspólnie rozpoczęły rok akademicki dwa bydgoskie seminaria duchowne: diecezjalne oraz Zgromadzenia Ducha Świętego. Wspólna inauguracja rozpoczęła się Mszą świętą 3 października o godzinie 10:00 u Duchaczy, którą odprawił ordynariusz bydgoski, ks. biskup Jan Tyrawa.

W kazaniu skierowanym przede wszystkim do alumnów, ksiądz biskup zwrócił uwagę, że nikt nie spodziewał się jeszcze rok temu, że nowy rok akademicki przyjdzie nam rozpoczynać w zupełnie nowej sytuacji społecznej, wobec nowych wyzwań, przed którymi stanęła cała Europa.

Ta nowa sytuacja, zalewająca nasz kontynent fala muzułmańskich emigrantów, uświadamia nam bardzo wyraźnie, że u podstaw rzeczywistości społecznej tkwi religia. Niestety - mówił biskup Tyrawa - Europa to słowo zgubiła. Ci, którzy walczą z religią - czynią to też w imię swoistej religii - a raczej antyreligii - wyjaśnił.

Hierarcha mówił dalej, że nie ulega już wątpliwości, iż wcześniej czy później staną na przeciw siebie w Europie dwie kultury: muzułmańska i chrześcijańska. Kultura i religia muzułmańska powstała w opozycji do chrześcijańskiej prawdy o Bogu Trójjedynym, z którą Mahomet nie umiał sobie poradzić. Z drugiej strony obie te religie mają wpisane w swoje konstytucje nakaz misyjny.

Biskup wskazał, że konfrontacja dziś nie przybierze takiej formy jak w roku 1683 - zdaniem księdza biskupa jest to niemożliwe. Będzie to raczej dialog. Dialog dwóch olbrzymów. Przed nami zatem wyzwanie, żeby stawać się olbrzymem - mówił ordynariusz bydgoski do alumnów. Żeby można było prowadzić dialog, trzeba uświadamiać sobie i budować własną tożsamość. To jest zadanie dla was - dodał biskup.

Tożsamość buduje się przez głoszenie prawdy, od której nie wolno odstąpić. Jest to prawda, ze Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem człowieka. Nie wolno odstąpić od głoszenia tej prawdy i należy czynić to radykalnie i bezkompromisowo - tłumaczył pasterz diecezji, ale - zwrócił uwagę - nie wolno jej narzucać siłą, bo to byłoby sprzeczne z prawdą o wolnej woli człowieka.

Na czym zatem polega tolerancja? - postawił na koniec pytanie biskup. I odpowiedział: Tolerancja nie jest kompromisem z prawdą. Tolerancja to jest ból, który jesteśmy gotowi nieść z cierpliwością, gdy ktoś nie przyjmuje prawdy.

Dramat Europy polega na tym - dodał biskup bydgoski - że podejmuje ona samobójczy gest walki z chrześcijaństwem. Dziś nie ma takiego rządu w Europie, który by stanął w obronie kultury chrześcijańskiej. Wezwał kleryków, by studiowali chrześcijańską tożsamość, po to by bronić kultury chrześcijańskiej, bo nawet wrogowie wiary, tacy jak Leszek Kołakowski czy Jürgen Habermas musieli uznać, że tożsamość europejskiej kultury jest nierozerwalnie z chrześcijaństwem związana.

Podczas Mszy św. schola klerycka śpiewała m. in. części stałe z chorałowej Mszy VIII.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Polska młodzież - kandydaci na ołtarze czy stracone pokolenie?" wygłosił rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Ksiądz prof. Krzysztof Pawlina.

W diecezjalnym seminarium duchownym w Bydgoszczy studiuje 30 kleryków, w tym czterech na pierwszym roku. Natomiast Zgromadzenie Ducha Świętego ma w swoim bydgoskim seminarium 13 alumnów.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor