Relikwie św. Ojca Pio w bydgoskim Sanktuarium
Inne z kategorii
Św. Rajmund z Peñafort, prezbiter - patron dnia (07 stycznia)
Trzech Króli - patron dnia (06 stycznia)
Przez Bramę Miłosierdzia Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy wprowadzono habit, rękawiczkę, która skrywała stygmat, oraz bandaż z krwią św. Ojca Pio.
Świątynia na Wyżynach znalazła się na trasie ogólnopolskiej peregrynacji relikwii świętego z Pietrelciny. Według ks. prałata Józefa Kubalewskiego poprzez takie wydarzenia człowiek wierzący ma możliwość spotkania z konkretnym świętym, którego czci. – W wypadku św. Ojca Pio możemy mówić o wielości cnót i cech, jakimi się odznaczał – powiedział. Kustosz Sanktuarium Nowych Męczenników, nawiązując do życiorysu włoskiego świętego, wymienił jego posłuszeństwo i oddanie wszystkiego woli Bożej.
W programie dziesięciodniowej peregrynacji relikwii znalazło się dwanaście parafii i klasztorów w całej Polsce. – Spotykamy się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Jednymi z patronów tego szczególnego czasu są ustanowieni przez papieża Franciszka dwaj święci kapucyni o. Pio oraz Leopold Mandić, których relikwie były wystawione do publicznego kultu w watykańskiej bazylice od 8 do 14 lutego. Jako Polacy zapragnęliśmy, aby naszą ojczyznę nawiedziły również relikwie św. Ojca Pio. Są one szczególnym znakiem jego obecności. Zachętą do tego, by tak jak on mądrze przejść swoją drogę, wygrywając życie – powiedział Asystent Krajowy Grup Modlitwy Ojca Pio o. Roman Rusek OFMCap.
Święty Ojciec Pio przybywa w swoich relikwiach do miejsc, w których od wielu lat jest żywo obecny jako orędownik u Boga i przewodnik na duchowych drogach. Także i tam, gdzie działają Grupy Modlitwy Ojca Pio. Jest ich w całej Polsce ponad trzysta. Do bydgoskiego sanktuarium przybyli ich członkowie z różnych stron diecezji.
Po wprowadzeniu relikwii przez Bramę Miłosierdzia wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po niej Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
jm