Wydarzenia 14 Feb 2016 | Redaktor
Relacja z warsztatów „Młodzi w świecie konsumpcji”

„Młodzi w świecie konsumpcji” - to temat warsztatów dla rodziców, nauczycieli oraz zainteresowanych osób, które zorganizowano 13 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Była to kolejna inicjatywa Diakonii Społecznej Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej oraz Fundacji Światło-Życie Ośrodka w Bydgoszczy. Zajęcia poprowadziła Małgorzata Więczkowska. – Świat konsumpcji jest dla młodych czymś zupełnie normalnym. Media poprzez różne bodźce, reklamy oferują produkty, które należy po prostu mieć. Wypada posiadać reklamowane gadżety, ponieważ to stanowi o mojej wartości. Im więcej posiadam gadżetów, ubrań, tym bardziej liczę się w grupie i środowisku, do którego należę – tłumaczyła Małgorzata Więczkowska.

Pedagog, a także autorka serwisu internetowego www.edukacjamedialna.pl jest przekonana, że na wszystkie tego typu zagadnienia należy spojrzeć z pozytywnej jak i negatywnej strony. – We współczesnym świecie nie unikniemy przekazu medialnego, który jest wszędzie dostępny. I jeśli młodzi są z każdej strony atakowani reklamami, należy z nimi o tym rozmawiać. W czasie rozmowy nawiązują się relacje, a te są nieodzowne w wychowaniu. Dzisiaj, kiedy jesteśmy tak zabiegani, warto o tym pamiętać. Należy pytać, dyskutować z nimi, czy produkty przez nich pożądane są im niezbędne do normalnego funkcjonowania, uczenia się. Czy aby nie stoi za tym konkretny biznes, który często zmusza nas do zakupu rzeczy zupełnie bezużytecznych – dodała.

Pedagog wśród poważnych zagrożeń wymieniła kolekcjonowanie różnych bezużytecznych „zabawek”. – Dziś liczy się wygląd zewnętrzny i posiadane gadżety. Młodzi mają modne ubrania, tablety i smartfony, choć często nie wystarcza im środków na zakup chociażby drugiego śniadania. I tutaj ważną rolę powinna odgrywać szkoła, która ma wspierać rodziców. Na placówkach oświatowo-wychowawczych ciąży wielka odpowiedzialność, aby młodzież uświadamiać, dyskutować z nią o problemach konsumpcyjnych. Nauczyciel, będąc w środowisku młodych, może bardzo pomóc rodzicom – zakończyła Małgorzata Więczkowska.

Dzięki warsztatom, które są w Bydgoszczy organizowane cyklicznie, uczestnicy mogą zyskać konkretną wiedzę, która wyposaży ich w instrumenty pozwalające chronić dzieci i rodzinę przed „szałem konsumpcyjnym”. – Jako Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie spotykamy się na tego typu warsztatach po raz trzeci. Na co dzień jestem szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci, więc zdaję sobie sprawę, jak odpowiedzialne i trudne w naszych czasach jest wychowanie młodego pokolenia – powiedziała Mirosława Chmielewicz.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor