Wydarzenia 29 May 2016 | Redaktor
Procesja przed rocznicą koronacji obrazu

W przeddzień 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości ulicami Bydgoszczy – z kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy do katedry – przeszła procesja maryjna.

Poprzedziła ją Eucharystia na bydgoskim Szwederowie, gdzie pół wieku temu kard. Stefan Wyszyński koronował wizerunek patronki miasta – dzisiaj także diecezji. „Polonia semper fidelis”, czyli „Polska zawsze wierna” – mówił kaznodzieja. Ksiądz prałat Andrzej Kłosiński podkreślił, że są to słowa świadectwa o narodzie, który w 966 roku za przyczyną Mieszka I przyjął dar „nowego życia”. – Życia polegającego już nie tylko na trosce o przetrwanie, we wszystkich płaszczyznach egzystencji ówczesnego człowieka, żyjącego w dorzeczach Odry, Warty, Wisły i Bugu. Życia, które przez chrzest święty czyni nowego człowieka uczestnikiem Bożego Życia – podkreślił.

Ksiądz prałat Andrzej Kłosiński przypomniał, że od samego zarania w życiu człowieka obecna jest Matka Boża w tajemnicy Wniebowzięcia, od XV wieku czczona także w prastarej farze, a dziś bydgoskiej katedrze. Proboszcz bydgoskiej parafii na Szwederowie dodał, że Maryja uczy każdego człowieka życia dla Boga. Pokazuje, na czym polega uczestnictwo w misji Chrystusa. – Moglibyśmy powiedzieć, wpatrzeni w Nią, że słyszymy: żyj dla Boga w tym, co robisz na co dzień, a odnajdziesz się w Nim i innym Boga sobą przybliżysz. Za dar Maryi – Matki Pięknej Miłości, dziś w 50. rocznicę założenia korony na Jej skronie, dziękujemy Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu – podkreślił.

Według proboszcza bydgoskiej katedry i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości ks. prałata Stanisława Kotowskiego, obchody 50. rocznicy koronacji są okazją do przypomnienia sobie znaczenia wielkiej i pięknej miłości Matki Bożej. – Chcemy w sercach odnowić miłość ku Tej, która stała się współodkupicielką wszystkich ludzi. Także odnowić w sobie pragnienie pogłębiania miłości do siebie nawzajem, czerpiąc wzór z tej, która jest Piękną Miłością. Do tego nawoływał wielki Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – powiedział.

Na jednej ze ścian świątyni na Szwederowie odsłonięto także tablicę upamiętniającą wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat. Jej autorem jest bydgoski rzeźbiarz dr Michał Kubiak. Widniejące na niej słowa są przypomnieniem, że aktu koronacji dokonał Stefan kard. Wyszyński Prymas Polski i bp włocławski Antoni Pawłowski, w obecności metropolity krakowskiego abp. Karola Wojtyły i przedstawicieli Episkopatu Polski.

Uczestnikom procesji towarzyszyła kopia obrazu Matki Bożej. Rozważania zostały poprowadzone przez członków wspólnot Żywego Różańca. – W 1966 roku miałem 12 lat. Jako ministrant bydgoskiej fary, razem z kolegami, poszedłem na Szwederowo, by wziąć udział w uroczystości koronacji obrazu. Wśród ludzi panowała radość i podniosła atmosfera – wspominał Jerzy Rusiniak.

Powstanie wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości, który stanowi serce dzisiejszej katedry, datuje się na przełom XV i XVI stulecia. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w roku 1999 Jan Paweł II ponownie uhonorował zabytkowy obraz, nakładając papieskie korony na wizerunek Maryi i Dzieciątka.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor