Poświęcenie obrazu bł. Michała Kozala
Inne z kategorii
Św. Rajmund z Peñafort, prezbiter - patron dnia (07 stycznia)
Trzech Króli - patron dnia (06 stycznia)
„Gdy patrzymy na błogosławionego patrona naszej diecezji, uświadamiamy sobie to, ile przeszedł w życiu, do końca pozostając wiernym Panu Bogu” – mówił o bp. Michale Kozalu ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek.
Kapłani, klerycy i świeccy zgromadzili się 14 czerwca w bydgoskiej katedrze na wspólnej modlitwie we wspomnienie biskupa i męczennika. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, który razem z proboszczem katedry ks. prałatem Stanisławem Kotowskim dokonał poświęcenia obrazu z wizerunkiem patrona diecezji bydgoskiej. Został on umieszczony w odnowionej ramie.
„Czego uczy nas ten wielki błogosławiony, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau o numerze 24544?” – pytał wikariusz generalny. Według kapłana, niezwykłość błogosławionego wypływała z jego zwyczajności oraz wrażliwości na drugiego człowieka. – Mówił, byśmy nie narzekali, tylko wypełniali swoją drogę w tym miejscu, w którym Pan Bóg nas postawił. Dla nas, księży, był wzorem kapłana, który w różnych momentach swojej ziemskiej wędrówki nie zapominał, że ta droga jest wielkim wyzwaniem, które można realizować tylko wtedy, kiedy człowiek przylgnie do Chrystusa – dodał ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek.
Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Pracował m.in. jako prefekt w gimnazjum w Bydgoszczy, a później jako rektor seminarium w Gnieźnie. Został wyświęcony na biskupa sufragana diecezji włocławskiej 13 sierpnia 1939 roku. Czas wojny i okupacji sprawił, że zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zabito go 26 stycznia 1943 roku.
Dokładnie 14 czerwca 1987 roku w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji dzisiejszego patrona diecezji.
jm