Polska i Węgry wspierają prześladowanych chrześcijan
Polska i Węgry razem pomagają prześladowanym chrześcijanom. Od 14 lat Sekcja Polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Promotorem tej pomocy na arenie międzynarodowej są Węgry.
Inne z kategorii
Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica - patron dnia (25 listopada)
Myśli na każdy dzień - 25 listopad w cyklu „365 dni ze sługą Bożym"
Przez wiele lat w trudnych krajach, jak Syria czy Irak, mieliśmy bardzo mocne wsparcie właśnie ze strony Węgier. My jako Polacy nawet uczyliśmy się, jak organizować strukturalnie pomoc humanitarną – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Polska i Węgry intensywnie współpracują ze sobą w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla wolności religii. W sierpniu podpisane zostało porozumienie o współdziałaniu w celu promocji stabilności, odbudowy, pojednania przez współpracę humanitarną i rozwojową w odpowiedzi na kryzysy humanitarne i prześladowanie mniejszości religijnych na całym świecie.
– Polska bardzo uczy się od Węgier. Węgry już kilka lat temu zaczęły prowadzić politykę w ten sposób. My dziś inspirujemy się tym, staramy się iść w ślady węgierskie i rzeczywiście razem z ministrem Tristanem Azbejem stworzyliśmy podwaliny pod ścisłą współpracę. Będziemy regularnie spotykać się, powołaliśmy grupę roboczą między naszymi ministerstwami, która będzie regularnie omawiać wspólne projekty, priorytety naszych działań, wskazywać na potrzeby, które rzeczywiście istnieją – oznajmił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Oba kraje realizują także projekt pomocy uchodźcom syryjskim do Jordanii. Ma on na celu zapewnienie wsparcia syryjskim rodzinom, w tym przede wszystkim dzieciom, które w wyniku konfliktu zbrojnego musiały opuścić swoje domy.
TV Trwam News