Pęcherze, trud i cuda na szlaku. Biskup do pielgrzymów: życie to podróż ku Bogu!

fot. Diecezja Bydgoska
Blisko czterystu pątników wyruszyło dziś z bydgoskiej katedry na Jasną Górę. Biskup Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy inaugurującej pielgrzymkę mówił wprost: „Nie jesteście na wycieczce. To rekolekcje w drodze, które mogą przemienić wasze serca”.
Inne z kategorii
Św. Antoni Peczerski - patron dnia (10 lipca)
Święci męczennicy Augustyn Zhao Rong i Leon Mangin i Towarzysze - patroni dnia (9 lipca)
W drodze z nadzieją
Pielgrzymi diecezji bydgoskiej wyruszyli już po raz 21. na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Tegorocznemu wędrowaniu towarzyszy hasło Roku Świętego: „Pielgrzymi nadziei”. – Jest z nami nadzieja na spotkanie z Matką Bożą, na życie wieczne i spotkanie z Jezusem – mówi portalowi diecezja.bydgoszcz.pl ks. Igor Wichrowski, dyrektor pielgrzymki. Jak podkreśla, wędrówka to nie tylko fizyczny wysiłek, ale przede wszystkim doświadczenie Boga „w drugim człowieku, modlitwie, sakramentach, adoracji, a w szczególności w trudzie, bólu, pęcherzu”.
Bóg działa przez miejsce i wspólnotę
Podczas Mszy św. w katedrze bp Krzysztof Włodarczyk nie miał wątpliwości, że pielgrzymowanie ma głęboki sens. – „Niektórzy pytają: skoro Bóg jest wszędzie, po co pielgrzymować? Odpowiadam: są miejsca, gdzie do Boga jest jakby bliżej” – mówił. Biskup przypomniał, że pielgrzymka nie jest zwykłą wędrówką, ale aktem religijnym. – „To rekolekcje w drodze, czas nabrania ducha, wielka pokuta, a nie rajd turystyczny” – podkreślał.
Trud, który przemienia
Hierarcha nie ukrywał, że pielgrzymowanie wiąże się z wyrzeczeniami: zmęczeniem, niewygodami, bólem. – „Życie to wędrowanie – ale nie bezcelowe i samotne. To podążanie ku Bogu i z Bogiem, we wspólnocie” – mówił. Przypominał także, że trud pielgrzyma ma moc oczyszczania: – „Kolejne etapy wędrówki odzierają człowieka ze złudzeń, stawiają w prawdzie i otwierają na łaskę Bożą”.
Cuda dzieją się po drodze
Biskup zachęcał pielgrzymów, by otwierali serca na cuda, które Bóg zdziała. – „Cuda dzieją się nie gdzieś w powietrzu, ale przez słuchanie Słowa Bożego, przez Eucharystię, wspólnotę, przez miejsce” – mówił. Przypomniał także o integracyjnym wymiarze wędrówki: – „Czy istnieje lepsza okazja do prawdziwego poznania drugiego człowieka niż wspólna droga?”
Maryja – najlepsza przewodniczka
Na koniec hierarcha powierzył pielgrzymów Matce Bożej. – „Maryja uczy nas podążania za Jezusem. Każdego dnia nieustannie napomina: zróbcie wszystko, cokolwiek wam Syn mój powie” – zakończył.
Pielgrzymi z Bydgoszczy mają dotrzeć na Jasną Górę 20 lipca.