Wydarzenia 23 Mar 2016 | Redaktor
O św. Rafale dla niewidomych

„Jest na pewno kimś szczególnym, do kogo warto się modlić. Niestety, jest mało znany” – tak o św. Rafale Archaniele mówił ks. kanonik Jerzy Ptach. Kapłan od 21 do 23 marca głosił w Bydgoszczy rekolekcje dla niewidomych oraz ich przewodników.

Bydgoszcz od 1864 roku zaczęła stawać się ważnym punktem dla niewidomych z terenu Wielkopolski, Pomorza i Śląska. Już w 1872 roku powstała tu szkoła dla dzieci niewidomych, natomiast w 1951 roku powołano do życia Polski Związek Niewidomych. Rok 1991 był momentem nadania ośrodkowi patrona – Józefa Buczkowskiego – i poświęcenia kaplicy św. Rafała Archanioła.

W tym roku mija 25 lat od tamtego momentu. Temat rekolekcji, nawiązujący do patrona, nie był przypadkowy. – Początków kultu św. Rafała Archanioła możemy dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie „siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem”. Archanioł jest na pewno kimś szczególnym, do kogo warto się modlić. Niestety, jest mało znany. Dlatego trzeba o nim mówić, aby inni mogli go lepiej poznać – dodał ks. kanonik Jerzy Ptach.

Kapłan do ubiegłego roku był proboszczem parafii w Śmiłowie. Na jej terenie powstała kaplica właśnie ku czci św. Rafała Archanioła. – Pamiętam dokładnie, że było to w pierwszym dniu stanu wojennego. Kolejne lata tylko potwierdziły wielką skuteczność i orędownictwo św. Rafała Archanioła. To, że znalazłem się w tym miejscu – wśród niewidomych, również nie jest przypadkiem, ponieważ przypadki występują tylko w gramatyce – powiedział kapłan.

Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia „Homer” przy Polskim Związku Niewidomych w Bydgoszczy jest miejscem, w którym m.in. osoby tracące wzrok uczą się nowego życia. – To tutaj św. Rafał Archanioł przygarnia pod swoje skrzydła ludzi z całej Polski – osoby, które przechodzą podstawową terapię, idąc dalej w codzienność z uszkodzonym bądź utraconym wzrokiem. To miejsce, które jednoczy środowisko niewidomych z Bydgoszczy – powiedział ks. Piotr Buczkowski.

Kaplica w bydgoskim ośrodku została erygowana dekretem z 27 marca 1991 roku przez kard. Józefa Glempa. W głównym ołtarzu znajduje się płaskorzeźba patrona – Rafała Archanioła, który uzdrowił (według przekazu biblijnego) niewidomego Tobiasza. – W Polskim Związku Niewidomych są na co dzień organizowane różne działania i formy pomocy. Jednak zawsze najwięcej osób korzysta ze spotkań duszpasterskich. Dla tych, którzy nie widzą od urodzenia bądź utracili wzrok, duszpasterstwo jest tym dodatkowym światłem, które pobudza do wyjścia z domu, do działania – powiedziała Helena Skonieczka.

Na obrazach św. Rafał Archanioł jest przedstawiany najczęściej właśnie z podopiecznym Tobiaszem.

Ksiądz kanonik Jerzy Ptach ma również swoją stronę internetową .

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor