Wydarzenia 13 Feb 2016 | Redaktor
Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Półwyspu Gargano

Kapłani oraz wierni przywitali 12 lutego w Bydgoszczy figurę św. Michała Archanioła z sanktuarium na Półwyspie Gargano we Włoszech. Nawiedziła ona parafię św. Andrzeja Boboli.

W programie trzydniowego czuwania zaplanowano m.in. nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem świętego, Drogę Krzyżową, a także Eucharystie z homiliami o aniołach oraz z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Wspólnotę św. Andrzeja Boboli prowadzą ojcowie jezuici. Jak podkreślił jej proboszcz o. Jerzy Kacprzyk SJ, nie ma dnia, aby w parafii nie wybrzmiewał egzorcyzm prosty, ustanowiony przez papieża Leona XIII. - Modlitwa do św. Michała Archanioła jest odmawiana po wszystkich Mszach św. Każdy, kto czuje, że jest mu potrzebna pomoc w walce duchowej, w przezwyciężaniu zła, w okazywaniu wierności Chrystusowi, wzywa często jego wstawiennictwa - powiedział.

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Półwyspie Gargano, która obejmuje wiele polskich miast i wiosek, rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy to także gościła w bydgoskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej. – Kiedy przemierzamy całą ojczyznę, widzimy, że ludzie potrzebują św. Michała Archanioła. Doświadczamy tego, że Kościół w Polsce coraz bardziej powraca do tej modlitwy papieża Leona XIII. Święty Michał Archanioł w tej modlitwie wybrzmiewa jako siła i wielkość – powiedział koordynator ds. peregrynacji figury w Polsce, michalita ks. Rafał Szwajca CSMA.

W południowo-wschodnim regionie Włoch, zwanym Apulią, na górze Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Na szczycie góry wznosi się jedyna w swoim rodzaju bazylika. Historia miejsca związana jest z objawieniami św. Michała. Figura została wykonana w 1507 roku i przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą jej stworzenia był kard. Antonio z Monte San Savino.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor