"Muzyczny obóz" na zaproszenie przemyskiej Caritas.
fot. ks. Grzegorz Draus
Istnieje wiele państwowych projektów dla aktywnego odpoczynku dzieci z Ukrainy - uchodźców wojennych (z terenów bezpośrednich działań wojennych) przebywających w Polsce z powodu wojny. Jest to zupełnie zrozumiałe, że Polskie państwo otacza opieką te dzieci, mieszkające tymczasowo w Polsce z przyczyny wojny - nie wiadomo jak długo bo trudno określić ile będzie trwała wojna - które w Polsce chodzą do szkoły i potrzebują doskonalenia znajomości polskiego języka i większej integracji.
Inne z kategorii
Św. Alfons Rodriguez, zakonnik - patron dnia (31 października)
Błogosławiona Benwenuta Bojani - patron dnia (30 października)
Ks. Artur Joniec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej zwrócił uwagę zupełnie inne dzieci na Ukrainie: które nie mieszkają na terenach objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi i które nie przyjechały do Polski z powodu wojny ale też potrzebują odpoczynku od wojennej atmosfery. Dla tej kategorii (czyli mieszkających poza terenami bezpośrednich działań wojennych i którzy nie wyjadą do Polski przyczyny wojny i nie mają prawa do PESEL i co za tym idzie państwowej pomocy udzielanej uchodźcom) Caritas zorganizował obozy, z własnych środków troszcząc się o uczestników. Przemyska Caritas zaprosiła 50 osobową grupa z Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, którzy przyjechali na obóz Caritasu w Bukowsku koło Sanoka. Można go nazwać "muzycznym" gdyż większość uczestników to członkowie parafialnego zespołu muzycznego "Boże perełki". Dlatego zasadnicze zajęcia wypełniały śpiewy i przygotowania muzyczne do codziennej Mszy świętej. O program i sam pobyt zadbał ks.Tomasz Stec zastępca dyrektora przemyskiej Caritas. Zespół animatorów zabezpieczył Ruch Duszpasterstwa Młodzieży.
Pobyt był bardzo aktywny. W codziennej modlitwie czytano rozważania "Ewangelii na każdy dzień" oraz wspólnie recytowane podsta owe nauki katechizmu, dzięki tej dobrze zapadły w pamięć. Zwiedzano
Muzeum budownictwa ludowego w Sanoku i pływano w aquaparku. Policjanci poprowadzili kurs bezpiecznego zachowania się na drogach, a medycy uczyli udzielania pierwszej pomocy. O pracy straży pożarnej zapoznawano się bezpośrednio w samochodzie przy sprzętach pożarniczych. W Myczkowcach zwiedzano Park Biblijny. Niezapomniana była przejażdżka statkiem po Zalewie Solińskim.
Caritas Archidiecezji Przemyskiej dba by nikt z potrzebujących nie został zapomniany.
ks.Grzegorz Draus