Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
W Górce Klasztornej trwają przygotowania do tegorocznego Misterium Męki Pańskiej. Na wydarzenie, które jest odgrywane już od 33 lat zapraszają Misjonarze Świętej Rodziny.
Trochę historii
W Górce Klasztornej znajduje się najstarsze polskie sanktuarium, gdzie Maryja objawiła się pasterzowi w 1079 roku. Dzisiaj miejsce to znane jest z cudownego obrazu oraz studzienki, w której woda, z chwilą ukazania się Maryi, nabrała cudownych właściwości. Opiekunami sanktuarium od 1923 roku są Misjonarze Świętej Rodziny.
W ciągu stuleci przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii, wymazać pierwsze ślady kultu Maryi i wiary Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce Klasztornej stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.
Pamięć o męczeństwie
W listopadzie 1939 roku hitlerowcy zamordowali 5 kapłanów i 25 braci zakonnych z góreckiego klasztoru. ‒ Wielokrotnie skazywano tu Boga i Jego wyznawców, wielokrotnie doświadczano to miejsce cierpieniem i krzyżem. Aby uczcić męczeństwo Polaków w Jubileuszowym Roku Odkupienia (1984) postanowiono po raz pierwszy przedstawić Misterium Męki Pańskiej. Początek temu niezwykłemu wydarzeniu dał ks. Jan Czekała MSF, który sam wielokrotnie wcielał się w postać Chrystusa. Od tamtej pory każdego roku w okresie Wielkiego Postu to misterium odgrywane jest na otwartej przestrzeni, na terenie sanktuarium. Jest ono oparte na Ewangelii oraz dziele Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu” ‒ powiedział reżyser, ks. Jan Tetzlaff MSF.
Przedsięwzięcie
W całe Misterium zaangażowanych jest ponad stu parafian z Walentynowa, Wiktorówka, Piesna i Rataj, gdzie cała parafia liczy zaledwie 640 osób. Warto dodać, że wszyscy grający w misterium to amatorzy, głównie miejscowi rolnicy. W rolę Jezusa wciela się tradycyjnie kapłan ‒ tym razem ks. Marek Gubernat MSF.
W tym roku misterium będzie odgrywane 12, 13, 19, 20 marca. Każdorazowo rozpoczyna się ono Mszą św. o godz. 14.00, a kończy ok. godz. 17.00. Szczegóły na www.gorkaklasztorna.com.
jm