Wydarzenia 6 Nov 2021 | Marta Kocoń
Mężczyźni z całej Polski modlili się w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Około trzech tysięcy osób wzięło udział w Męskim Różańcu Ulicami Bydgoszczy, który odbył się w sobotę (6 listopada). Z mężczyznami z całego kraju modlili się bp Krzysztof Włodarczyk i duszpasterz wspólnoty Wojowników Maryi ks. Dominik Chmielewski.

Mężczyźni, podzielenie na szesnaście ok. 200-osobowych grup przeszli ze Starego Rynku do Bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo.

– Chciałbym, żebyśmy rozpoczęli w ciszy, która jest tak bardzo potrzebna, żeby usłyszeć głos Boga (…) Boga, który chce nas poprowadzić do odnalezienia naszych męskich serc w relacji z Nim, by przyprowadzić nas do naszych żon, dzieci, żebyśmy mogli całym sercem budować Boże Królestwo w naszych domach – zwrócił się do zgromadzonych ks. Chmielewski. I dodał, że jedynym wzorem męskości jest Jezus. – Chcemy studiować i naśladować styl życia Jezusa Chrystusa, to najwspanialszy przygoda naszego życia, największa radość i przywilej. Dlatego oddajemy się Tobie Maryjo, byśmy należeli do ciebie, byś nas kształtowała na podobieństwo Twojego Syna – mówił.

 fot. Anna Kopeć

Rozważanie dla uczestników spotkania poprowadził ks. bp Krzysztof Włodarczyk. – Maryjo (…) podprowadzaj nas do Jezusa, do Dobrej Nowiny, do Tego, który jest dla nas Zwycięzcą: zwyciężył grzech, śmierć, szatana – nie ma dla Niego rzeczy niemożliwych – modlił się.

– Dziewico modląca się, uczysz nas zginania kolan przed tym, który jest Panem i Zbawicielem, uczysz nas na nowo trzymać różaniec, broń do walki ze złem, szatanem, grzechem; broń, która pomaga zwyciężyć wewnętrznie, duchowo. Dajesz nam tę broń na nowo dzisiaj, w przestrzeni Bydgoszczy, byśmy modlili się o osobiste nawrócenie serca, byśmy należeli całkowicie do Jezusa jako Pana i Zbawiciela, byśmy przez Twoje ręce wołali o nawrócenie dla wszystkich naszych sióstr i braci, których znamy i których nie znamy – mówił. – Razem z Tobą chcemy zawierzyć wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, dzieci, młodzież, małżeństwa, rodziny, chorych, samotnych, cierpiących, pogubionych duchowo, zbuntowanych, tych, którzy nienawidza Kościoła, Boga, są zrażeni przez grzechy nasze, przez grzechy hierarchii, kapłanów, którzy odwrócili się od Ciebie, przez brak świadectwa. Obejmij Maryjo płaszczem swojej miłości, pomóż nam, Maryjo, przez tę modlitwę przyprowadzić ich do Jezusa, aby na nowo weszli na drogę zbawienia, by też byli zwycięzcami w tej ziemskiej pielgrzymce – prosił.

Dziękował także za obecność mężczyzn na modlitwie w Bydgoszczy. – Dziękuję za ich świadectwo (…), za zjednoczenie w modlitwie różańcowej, za to, że dzisiaj są świadkami w moc modlitwy różańcowej, świadkami głębokiej ufności w Twoje [Maryjo – przyp. red.] wstawiennictwo. Przez to świadectwo mamy rodzić nowych chrześcijan, szczególnie wśród tych sióstr i braci, którzy są ochrzczeni, ale są gdzieś na peryferiach, pogubieni, zbuntowani. Pomóż nam być świadkami dla nich, w ufnej modlitwie, i odwadze mówienia, kto jest naszym Panem, dawania świadectwa, nie pouczania, nie moralizowania, ale dzielenia się tym, co nam Chrystus Pan uczynił – modlił się.

– Niech pod Twoim przewodnictwem dzisiaj dzieje się dobro w naszych sercach, w sercach tych wszystkich, za których się modlimy. Pokornie prosimy jako grzesznicy, jako ci, którzy potrzebują Twojego wstawiennictwa, aby przez Twoje Niepokalane Serce zostały wynagrodzone wszelkie nieprawości, grzechy, wszelkie zło – zakończył.

 fot. Anna Kopeć

Mężczyźni wyruszyli ze Starego Rynku po odśpiewaniu „Bogarodzicy”; modląc się różańcem, w grupach przeszli ul. Mostową, Gdańską, Mickiewicza do Bazyliki. Tam kontynuowano spotkanie: ks. Dominik Chmielewski wygłosił konferencję na temat czyśćca. Po przerwie odprawiona została Msza święta, odbyła się też adoracja Najświętszego Sakramentu.

Różaniec i spotkanie w Bazylice były częścią ogólnopolskiego spotkania Wojowników Maryi, katolickiej wspólnoty poświęconej formacji mężczyzn na dobrych mężów i ojców. Różaniec był „otwarty” dla wszystkich mężczyzn, natomiast spotkanie w kościele dedykowano osobom już należącym do wspólnoty.

Wspólnota organizuje procesje różańcowe w każdą pierwszą sobotę miesiąca – dzień, który w Kościele katolickim poświęcony jest wynagrodzeniu Niepokalanemu Sercu Maryi wyrządzone Jej zniewagi. W Bydgoszczy wspólnota Wojowników Maryi spotyka się przy parafii parafii Matki Bożej Fatimskiej (Ogrody 18) każdego 13. dnia miesiąca oraz przy parafii pw. św. Marka (ul. Salezjańska 1) w pierwsze piątki miesiąca. Powstaje także wspólnota przy Bazylice.

W listopadzie w procesji uczestniczyli tylko mężczyźni, na następną pierwszą sobotę (4 grudnia) Wojownicy planują jednak modlitwę rodzin i wszystkich chętnych mieszkańców. – Grudniowy różaniec dla rodzin z dziećmi rozpoczniemy najprawdopodobniej również ze Starego Rynku, ale przejście będzie krótszą trasą – przekazują.

Zdjęcia: Anna Kopeć, video ze Starego Rynku: Krzysztof Drozdowski

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji