Wydarzenia 27 Aug 2020 | Jarosław Aleksander
Matka Boża Częstochowska w świecie

fot. JT/arch.

Kult Jasnogórskiej Pani dzięki św. Janowi Pawłowi II stał się znany na świecie. Poza ośrodkami polonijnymi w wielu krajach są ośrodki poświęcone Matce Bożej Częstochowskiej.

Poza Polską kult Matki Bożej z Jasnej Góry rozwija się we Włoszech, krajach Ameryki Łacińskiej a ostatnio także w Hiszpanii.

 

Szczególnym propagatorem Jej nabożeństw był św. Jan Paweł II. Dużą rolę odgrywały też ośrodki polonijne oraz polscy misjonarze. Także zakon Paulinów na całym świecie pamięta o polskiej Królowej której jest opiekunem i obrońcą.

 

Kolejnym ważnym impulsem propagowania kultu jasnogórskiego były Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Tam np. zapoznał się z nim Hiszpan, obecny kleryk Fernando.

 

Bardzo mocno przeżyłem rok temu pielgrzymkę do Częstochowy i modlitwę w kaplicy przed ikoną. Maryi zawierzyłem moją drogę do kapłaństwa. Modliłem się o to, aby być wiernym i świętym, kapłanem, który kocha Boga i służy drugiemu człowiekowi, jak Jan Paweł II - mówi Fernando, kleryk z madryckiego seminarium dla Vatican News.

 

Kult jasnogórski dotarł także rozwija się w Afryce gdzie propagują go misjonarze i misjonarki z Polski.

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie