Kleryk z Ghany przyjął święcenia w Bydgoszczy
Inne z kategorii
Św. Rajmund z Peñafort, prezbiter - patron dnia (07 stycznia)
Trzech Króli - patron dnia (06 stycznia)
Pochodzący z Ghany kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego Izaak Antwi-Boasiako przyjął 25 czerwca święcenia diakonatu. Uroczystościom w bydgoskim Kościele Rektorskim przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Nowy diakon przebywa w Polsce od 2011 roku. - To jeszcze głębsze wejście w tajemnicę i dar, jaki młody człowiek otrzymuje od samego Boga. Dla każdej wspólnoty jest to niezwykle ważne wydarzenie - powiedział o. dr Marek Walkusz CSSp.
Rektor misyjnego seminarium dodał, że narodowość nowego diakona, świadczy o większej otwartości na świat, która jest ważnym elementem charyzmatu wspólnoty duchackiej. - Jest to świadectwo naszej codziennej posługi na wielu kontynentach. Wzajemnie się ubogacamy i właśnie owo otwarcie na inną kulturę zachęciło nas do tego, aby zapraszać do formacji początkowej młodych duchaczy z różnych stron świata - dodał.
Podobnie jest w przypadku polskich alumnów, którzy po dwóch lub trzech latach formacji wyjeżdżają na staże misyjne. W wypadku nowego diakona, po ukończeniu studiów i przyjęciu święceń kapłańskich, o dalszych jego losach zadecydują przełożeni z Ghany, Polski i Rzymu.
Republika Ghany to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Według danych spisu powszechnego z 2010 roku, osoby wyznań chrześcijańskich stanowią łącznie 71,2 procenta ludności, w tym 42,7 procenta protestantów i 13,1 procenta katolików. - W parafii diecezjalnej, z której pochodzę, pewnego razu odbywała się powołaniowa akcja przygotowana przez duchaczy. Słysząc o charyzmacie zgromadzenia, dotarło do mojego serca, że to jest chyba to, co chciałbym w przyszłości robić - powiedział diakon Izaak Antwi-Boasiako.
To co go bardzo zafascynowało, to praca z ubogimi. - Dla mnie Afrykańczyka, który widział jak ludzie żyją i umierają, zwłaszcza w Sudanie, nie mogło być lepszej drogi. Czułem, że bycie dla innych może być czymś wspaniałym - dodał. Izaak przyjechał do Polski po ukończeniu filozofii, której w Ghanie w przeciwieństwie do Polski nie łączy się z teologią.
Początki zgromadzenia sięgają 1703 roku. Dzisiaj duchacze z Polski posługują na co dzień m.in. na Madagaskarze, w Belgii, Meksyku, Brazylii, Francji, Paragwaju, Kanadzie i RPA.
źródło: diecezja.bydgoszcz.pl