Wydarzenia 3 May 2022 | kd
Kardynał Timoty we Lwowie: Tutaj realizują się słowa Jezusa

Ks. Grzegorz Draus z polskiej parafii we Lwowie opisuje wizytę kardynała Timot'yego oraz to jak obecnie wygląda życie w parafii.

Kardynał Timoty został przywitany przed kościołem przez dzieci i grupę wolontariuszy. Rozmawiał z lekarzem – muzułmaninem z Francji, posługującym codziennie w parafii, wolontariuszką z Białorusi, opiekującą się liczną grupą Romów z Charkowa, która znalazła schronienie w parafialnym domu. Zwiedział pomieszczenia domu dla uchodźców, modlił się nad chorym, który wskutek szoku doznanego podczas bombardowań miasta na Donbasie stracił mowę.

W kościele zgromadzili się przybysze. Kardynał powiedział im: „Przybyłem, by powiedzieć, że troszczymy się o was, i że was wszystkich kocham. Widzę tutaj żywą Ewangelię, gdyż tutaj realizują się słowa Jezusa o tym, że gdy „byłem głodny, nakarmiliście Mnie,  byłem spragniony, a napoiliście Mnie, byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”. Prawdziwa Ewangelia Życia. Błogosławię wam razem z moim przyjacielem arcybiskupem Mieczysławem i waszym dobrym pasterzem, proboszczem.”

Ks. Grzegorz Draus, proboszcz skomentował wykonaną przez uchodźców pieśń, będącą tłumaczeniem znanej w stanie wojennym w Polsce pieśni Jacka Kaczmarskiego „Broń mnie Boże od nienawiści”. Ta pieśń formowała styl walki bez nienawiści i pogardy dla przeciwnika. Przetłumaczona i zaaranżowana na język ukraiński pieśń ma pomagać, by unikać podczas wojny pogardy do wrogów, aby wszystko czynić z miłości do ludzi i ojczyzny. Wszyscy wykonali tę wzruszającą pieśń.

W Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie od początku wojny przyjmowano uchodźców, z czasem napełniając wszystkie pomieszczenia parafialne (nie zmniejszając przy tym posługi duszpasterskiej i katechetycznej), przybyszami z Charkowa, Krematorska, Buczy, Mariupola. Przebywa około dwieście osób.

Obok opieki materialnej (miejsca do spania, pełne wyżywienie, opieka lekarska) mieszkańcy Domu św. Jana Pawła II otaczani są opieką duszpasterską (również przez zapraszanych przez Parafię księży prawosławnych), działają psycholodzy, prowadzone są zajęcia dla dzieci, w przedstawienia teatralne zaangażowani są też uchodźcy. Podobnie zaangażowani są w przygotowywanie transportów pomocy do innych miejsc na Wschodzie. Parafia otoczyła specjalną opieką zniszczoną prawie całkowicie wioskę Nowoseliwka koło Czernichowa.

 

Ks. Grzegorz Draus

kd Autor

Redaktor/Publicysta