Episkopat apeluje o poważne traktowanie zaleceń sanitarnych w kościołach
Apel abpa Gądeckiego przedstawił rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak/fot. Konferencja Episkopatu Polski, Flickr
W związku z rosnącą liczbą zachorowań, mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Prosił także, by wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwa, łączyli się z Kościołem w modlitwie domowej i poprzez transmisje online. Zaznaczył, że ważne jest że, kościoły pozostają otwarte. – Modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia - wskazał.
Apel abpa Gądeckiego w piątek (26 marca) przedstawił rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak. Wskazał też, że zostały opracowane propozycje rozwiązań dotyczące organizacją celebracji w Wielkim Tygodniu i podczas świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Dwa dni wcześniej sekretarz KEP bp Artur Miziński i minister zdrowia Adam Niedzielski wystosowali wspólny apel do proboszczów, o stosowanie się do zaleceń. - Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach - napisali. Zaznaczyli też, że tylko przestrzeganie reżimu może zapobiec wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych ograniczeń dotyczących kultu religijnego.
Od 27 marca do 9 kwietnia w świątyniach może przebywać jedna osoba na 20 m kw., obowiazuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywanie dystansu.
Całą treść apelu abpa Gądeckiego publikujemy poniżej.
APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO
PODCZAS UROCZYSTOŚCI RELIGIJNYCH
Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.
W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.
W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.
Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.
Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).
Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.
Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
źródło: Konferencja Episkopatu Polski