Wydarzenia 16 Oct 2015 | Redaktor
Duszpasterstwo nauczycieli rozpoczęło nowy rok pracy

„Polecamy Bogu świat tych, którzy mają wychowywać i przygotowywać młode pokolenie do dojrzałego, a tym samym odpowiedzialnego życia” - mówił 15 października w bydgoskiej katedrze bp Jan Tyrawa.

Mszą świętą w intencji pracowników oświaty diecezjalne duszpasterstwo nauczycieli zainaugurowało nowy rok pracy formacyjnej. Pasterz diecezji przypomniał, że proces wychowania dzieci i młodzieży jest niezwykle wymagającym i trudnym zadaniem. - Trudnym również dlatego, że od bardzo dawna każdy system edukacyjny - jakikolwiek by był - jest poddawany najróżnorodniejszym manipulacjom. Dlatego także modlimy się o to, aby nauczyciele potrafili zachować wolność i niezależność myślenia - podkreślił.

Członkowie duszpasterstwa nauczycieli pragną w nowym roku formacji wpatrywać się m.in. w osobę św. Urszuli Ledóchowskiej, która jest wzorem niezwykłego pedagoga. - To właśnie tej świętej będą poświęcone nasze spotkania, w czasie których podejmiemy rozważania jej myśli pedagogicznej i duchowej. Dlatego ten szczególny czas pragniemy rozpocząć z Chrystusem, zawierzając Jemu cały rok szkolny - powiedział diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. dr Waldemar Różycki.

Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Bydgoskiej funkcjonuje w obecnej formie od 2011 roku. - Nasze spotkania mają przede wszystkim charakter formacyjny. Skupiają i jednoczą nauczycieli wyznających wartości chrześcijańskie, pomagają odkrywać charyzmat pedagoga i wychowawcy - powiedziała Małgorzata Sasin. - Budowana jest wspólnota ludzi, którzy pragną wzrastać duchowo, myśląc o tym samym w kontekście swoich uczniów - dodała Elżbieta Nowakowska.

Uczestnicy podkreślali, że Ewangelia daje inne spojrzenie na powołanie nauczycielskie oraz na dzieci i młodzież, którą prowadzą. Jeszcze inni zauważyli, że nauczyciel będący katolikiem ma bardzo trudne zadanie do wykonania. Jest nim prowadzenie dzieci i młodzieży przez świat nasiąknięty laicyzacją.

Po Mszy św. odmówiono różaniec, a na zakończenie wszyscy mogli wysłuchać w Domu Polskim wykładu ks. dr. hab. Mirosława Gogolika na temat wpływu nowych technologii na komunikację interpersonalną.

mj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor