Wydarzenia 2 Aug 2021 | Redaktor
Bydgoszczanie twórcami fabularnego filmu o Wyszyńskim

Prace nad ścieżką dźwiękową do filmu „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”, 17 lipca 2021, fot. Anna Kopeć

„Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie” – to roboczy tytuł produkcji braci Syków poświęcanej Stefanowi Wyszyńskiemu. 17 lipca w Operze Nova można było obserwować pracę bydgoskiej Orkiestry Wojskowej i muzyków opery, nagrywających ścieżkę do filmu.

Obraz dotyczyć będzie wojennych losów młodego ks. por. Stefana Wyszyńskiego, kapelana tajnego szpitala Armii Krajowej, pracującego u boku matki Róży Czackiej. Akcja rozgrywa się w 1944 r., w czasie powstanie warszawskiego, w Laskach pod Warszawą i na terenie Puszczy Kampinoskiej. 

Produkcja ma ukazać dojrzewanie głównego bohatera do późniejszej roli prymasa Polski. Wyszyński sam przyznawał, że „doświadczenia powstania warszawskiego go ukształtowały”. Twórcy właśnie temu, jak mówią, pomijanemu wątkowi jego biografii, chcą poświęcić pełną uwagę. 

W tytułową postać wcielił się Ksawery Szlenkier, w rolę roli matki Róży Czackiej  Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie zobaczymy również znanego kaznodzieję, ks. Dominika Chmielewskiego SDB, jako ks. Jerzego Baszkiewicza, ps. Radwan II.

Tadeusz Syka producent, reżyser i autor scenariusza/fot. Anna Kopeć

Producentami filmu są bydgoszczanie: Maciej i Tadeusz Sykowie, założyciele wytwórni High Hope Films, a koproducentem – biuro programu „Niepodległa”.  Sykowie odpowiadają również za scenariusz i reżyserię. Muzykę skomponował Atanas Valkow (autor muzyki do filmów „Belfer”, „Bodo”, „Ostatnia rodzina”, „Król”).

mjr Dominik Sierzputowski, kierownik Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

17 lipca w Operze Nova można było obserwować pracę bydgoskiej Orkiestry Wojskowej i muzyków opery, nagrywających ścieżkę do filmu. Jak podkreśla dyrygent, mjr Dominik Sierzputowski, praca nad muzyka filmową to dla zespołu nowe doświadczenie. – Film rządzi się innymi prawami i muzyka musi być podporządkowana obrazowi, co wymusza pewien rodzaj synchronizacji z obrazem. Nie można sobie pozwolić na taką dowolność, jak podczas koncertu – mówił dla TVP3 Bydgoszcz.

Film ma mieć premierę w okolicach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, zaplanowanej na 12 września 2021 roku.

Red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor