Wydarzenia 23 Jan 2022 | Redaktor
Błogosławiony Henryk Suzo, prezbiter - patron dnia (23.01)

Błogosławiony Henryk Suzo. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Suzon#/media/Plik:Suso_bild.jpg

Patronem dnia 23 stycznia jest Błogosławiony Henryk Suzo, prezbiter.

Błogosławiony Henryk Suzo

Henryk Suzo urodził się 1295 roku w Konstancji, pochodził ze starego szlachetnego rodu, ale przyszło mu wychować się w prostych warunkach. Już jako 13-latek wstąpił do dominikanów w rodzinnym mieście, gdzie ukończył studia teologiczne i filozoficzne. Pobierał też dodatkowe kurst teologii w Kolonii w latach 1324-1327. W mieście tym poznał mistrza Eckharta i wstąpił do jego szkoły teologii apofatycznej. Po powrocie do Konstancji był lektorem, nastepnie w 1343 roku przeorem w Diessenhofen. Po 5 latach wysłany został do Ulm, gdzie pozostał do śmierci.
 
Henryk angażował się w życie Kościoła, uczestniczył w ruchu "przyjaciół Boga". Walczył o przywrócenie obserwancji w klasztorach. Znany był jako dobry kaznodzieja, dostawał zaproszenia z wielu miast, m. in. z Alzacji, Szwajcarii, Szwabii i Niderlandów. Nie przemawiał jednak do tłumów, skupiał się na rozmowach z pojedynczymi jednostkami. Jego dzieła i życiorys przetłumaczyła i spisała Elisabeth Stapel. Najważniejsze z nich to: Księga Mądrości Przedwiecznej, Księga Prawdy, Mała Księga listów.
 
Zmarł 25 stycznia 1366 roku w Ulm. Beatyfikował go papież Grzegorz XVI w 1831 roku.


 
Inni patroni dnia 23.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Neocezarei Maurytańskiej, która była niegdyś znacznym miastem, a dzisiaj jest małą nadmorską miejscowością, położoną na zachód od Algieru - męczenników Seweriana i Akwili. Śmierć ponieśli wśród płomieni, prawdopodobnie w czasie prześladowania za cesarza Dioklecjana.

W Vienne nad Rodanem - św. Bernarda, biskupa tej ongiś ważnej metropolii. Zmarł on w roku 841 w założonym przez siebie opactwie benedyktyńskim w Romans. Jego kult zaaprobował w roku 1903 Pius X.

oraz:

św. Agatangela, męczennika (+ 303); św. Asklasa, męczennika (+ ok. 287); św. Emerencjany, dziewicy i męczennicy (+ ok. 305); św. Klemensa, biskupa i męczennika (+ ok. 303); św. Martyriusza, mnicha (+ VI w.); św. Permensasa, diakona i męczennika (+ ok. 110)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor