Wydarzenia 29 Nov 08:26 | Redaktor
Błogosławiona Maria Klementyna Anuarita Nengapeta, dziewica i męczennica - patron dnia (29 listopad)

Błogosławiona Maria Klementyna Anuarita Nengapeta fot. flickr.com

Patronką dnia 29 listopada jest Błogosławiona Maria Klementyna Anuarita Nengapeta, dziewica i męczennica.

Otwórz zdjęcie

Błogosławiona Maria Klementyna

Anuarita urodziła się 29 grudnia 1939 roku w Wamba w Kongu. Pochodziła z plemieniu Babudu, miała piątke rodzeństwa, a jej rodzice rozwiedli się. Wraz z matką przystąpiła do sakramentu chrztu i przyjęła imię Alphonsine. Religijne wychowanie zapewniła jej chrześcijańska misja na terenie ówczesnego Zairu. Mając 16 lat, postanowiła dołączyć do zgromadzenia Najświętszej Rodziny. W 1959 roku złożyła śluby zakonne, przyjmując kolejne nowe imię – Maria Klementyna. Trudniła się zawodem nauczycielki, a w zakonie pełniła funkcję zakrystianki i kuchennej. Zginęła 1 grudnia 1964 roku, w czasie wojny domowej w Kongo. Wraz z siostrami zostały porwane, a Anuarita broniąc swojej czystości sprowadziła na siebie rozkaz zabicia. Na chwilę przed egzekucją, powiedziała: "Przebaczam wam, bo nie wiecie, co czynicie". Beatyfikował ją św. Jan Paweł II dnia 15 sierpnia 1985 roku.

 
Inni patroni dnia 29.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - św. Saturnina, męczennika. Czczony tego samego dnia co Saturnin, biskup Tuluzy, jest jednak postacią zupełnie odrębną. Do Rzymu przybył z afrykańskiej Kartaginy. Torturowano go w sposób szczególnie okrutny. Potem posłano na wygnanie, gdzie zmarł z wycieńczenia. Pochowano go przy Via Salaria Nova. Później wybudowano tam bazylikę ku jego czci.

W Deventer, w Holandii - św. Radboda, biskupa. Kształcił się u swego wuja, arcybiskupa Kolonii oraz w klasztorze św. Marcina w Tours. W roku 899 powołano go na stolicę biskupią w Utrechcie. Na skutek najazdów normandzkich uchodzić musiał do Deventer. Zmarł w czasie objazdów wizytacyjnych w roku 917. Pozostawił po sobie nieco pism o charakterze hagiograficznym i liturgicznym.

oraz:

św. Filemona, męczennika (+ ok. 275); św. Paramona, męczennika (+ 250)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor