Wydarzenia 5 Jan 2023 | Redaktor
Błogosławiona Marcelina Darowska, zakonnica - patron dnia (05.01)

Błogosławiona Marcelina Darowska. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcelina_Darowska#/media/Plik:MarcelinaDarowska1DSC_0167.JPG

Patronką dnia 5 stycznia jest Błogosławiona Marcelina Darowska, zakonnica.

Błogosławiona Marcelina Darowska

Marcelina urodziła się 16 stycznia 1827 roku w Szulakach. Już od dzieciństwa chciała wsątpić do zakonu, jednak z woli jej ojca w wieku 22 lat wyszła za mąż za Karola Darowskiego, któremu wkrótce urodziła dwójkę dzieci. Po 3 latach małżeństwa zmarł jej mąż, a rok później jej mały syn. Wkrótce wyjechała za granicę, a w czasie modlitwy w Rzymie dostała powołanie by utworzyła zgromadzenie o charakterze wychowawczym. Poznała Józefe Karską, która również chciała założyć nowe zgromadzenie. Marcelina musiała jednak wrócić w rodzinne strony by pracować. 
 
W wieku 27 lat wróciła do Rzymu, gdzie związała się ślubami z tworzonym przez Józefę Karską i o. Hieronima Kasjewicza zgromadzeniem. Gdy w 1863 roku zmarła Karska, to Marcelina została przełożoną wspólnoty. Zgromadzenie pobłogosławił Pius IX, mówiąc: "To zgromadzenie jest dla Polski". Nosiło ono nazwę  Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie "niepokalanki". Matka Marcelina przeniosła je do Jazłowca i tam otworzyła ośrodek naukowo-wychowawczy dla kobiet. W ośrodku wprowadzono zasady indywidualizacji nauczania, kształtowano młode kobiety by te stały się dobrymi żonami i matkami. Kolejne zakłady powstawały w Jarosławiu, Niżnowie, Nowym Sączu i Słonimie. Jedna z placówek powstała w Szymanowie pod Warszawą i obecnie jest domem generalnym zgromadzenia.
 
Marcelina zmarła 5 stycznia 1911 roku w Jazłowcu. Beatyfikował ją św. Jan Paweł II 6 października 1996 roku.
 


 
Inni patroni dnia 05.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Todi - bł. Rogera, jednego z pierwszych towarzyszy Franciszka Serafickiego. Roger odznaczał się zwłaszcza czynną miłością bliźniego. Zmarł w roku 1237.

oraz:

św. Emiliany, dziewicy (+ VI w.); bł. Piotra Bonilli, prezbitera i zakonnika (+ 1935); św. Telesfora, papieża i męczennika (+ 136)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i WIkipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor