Wydarzenia 20 Jun 06:39 | Redaktor
Błogosławiona Benigna, dziewica i męczennica - patronka dnia (20 czerwca)

Błogosławiona Benigna, dziewica i męczennica. Foto Brewiarz.jpg

Patronką dnia 20 czerwca jest Błogosławiona Benigna, dziewica i męczennica.

Błogosławiona
Benigna, dziewica
i męczennica. 
Błogosławiona Benigna z Wrocławia pochodziła najprawdopodobniej
z Kujaw, prawdopodobnie urodziła się w rodzinie rycerskiej.
Benigna była mniszką klasztoru cysterskiego w Trzebnicy. Zginęła z rąk tatarskich podczas najazdów w 1241  lub 1259 roku. Jak podają stare przekazów liturgicznych Benigna poświęciła swoje życie w obronie swego dziewictwa. Jej kult był szczególnie rozwinięty na Kujawach i we Wrocławiu, gdzie do dzisiaj przechowywane są relikwie błogosławionej.
Imię błogosławionej Benigny było wymieniane w dawnych Mszałach gnieźnieńskim i9 wrocławskim gdzie kult błogosławionej był czynny,
a także w jednej ze starych wersji litanii do Wszystkich Świętych.
Ponadto dziś także w Martyrologium 19.06:

Na Monte Gargano, we Włoszech - św. Jana z Matera, opata. Początkowo był pustelnikiem, ale potem zajmował się także odbudową kościołów, a nawet głoszeniem swego rodzaju misji ludowych. W końcu osiadł na zboczu góry słynnej z pielgrzymek do św. Michała Archanioła. Założył tam opactwo, które przez dłuższy czas było macierzą dla nieistniejącej dziś kongregacji benedyktyńskiej. Jan zmarł w roku 1139.

oraz:

św. Florentyny, dziewicy (+ VII w.); świętych zakonników i męczenników w Japonii: Franciszka Pacheco, Jana Chrzciciela Zoli i Baltazara de Torres (+ 1626); św. Makarego, biskupa w Petry (+ IV w.); św. Sylwera, papieża i męczennika (+ 537)
 
Foto główne i Foto 1. Błogosławiona Benigna, dziewica i męczennica. Foto Brewiarz.jpg

Foto 2
 
Foto 3
 
Wikipedia, Brewiarz - Czytelnia.
 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor