Biskup Jan Michalski – syn Bydgoszczy. Powstała książka o nim
fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
19 marca w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się spotkanie promocyjne książki ks. dr Michała Damazyna pt. „Syn bohaterskiego miasta Bydgoszczy – Jan Michalski”.
Inne z kategorii
Św. Klemens I, papież i męczennik - patron dnia (23 listopada)
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Wydarzenie towarzyszyło obchodom 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku. Bohater książki, ks. bp Jan Michalski, uczestniczył w wydarzeniach marcowych jako wysłannik Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Już w nocy z 19 na 20 marca odwiedził w szpitalu pobitych działaczy „Solidarności”: Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza, a 22 marca odprawił Mszę świętą w bydgoskiej bazylice.
W spotkaniu promocyjnym oraz panelu dyskusyjnym wzięli udział: autor książki ks. dr Michał Damazyn, krewny bpa Michalskiego ks. kan. Karol Glesmer oraz dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska prof. UMK z Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego UMK w Toruniu. Spotkanie poprowadził doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, pisarz i publicysta.
fot. KPUW w Bydgoszczy
Dlaczego powstała książka o biskupie Michalskim? Ksiądz dr Michał Damazyn stwierdził, że postać i dokonania ks. bpa Jana Michalskiego zasługują na upamiętnienie i rozpowszechnienie; ze względu na rolę i zasługi dla miasta. Autor książki podkreślił, że ks. biskup Michalski, był człowiekiem bardzo związanym z Bydgoszczą, siebie zwykł nazywać „synem bohaterskiego miasta”. Autor wyjaśniał również, dlaczego w stosunku do ks. bpa Michalskiego określa się mianem „Żołnierza przedniej straży Jutrzenki”. Ksiądz biskup był człowiekiem niezwykle odważnym, piewcą wolności w czasach komunistycznego zniewolenia, o czym świadczą chociażby jego starania o budowę nowych świątyń czy treść głoszonych przez niego kazań.
Tło historyczne tamtych czasów i działalność ks. biskupa omówiła dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska. Przedstawiła, społeczne i polityczne działania ks. bpa Michalskiego w okresie wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Zaznaczyła, że Kościół w pełni wspierał dążenia obywateli do samostanowienia, a zarazem przestrzegał przed eskalacją konfliktu, która w konsekwencji doprowadzić mogła nawet do rozlewu krwi. Właśnie w takim duchu utrzymane były wystąpienia publiczne i homilie ks. bpa Michalskiego.
Pod koniec spotkania rys do „portretu” ks. bpa Michalskiego przedstawił jego krewny, ks. kan. Karol Glesmer. Opisywał on ks. biskupa jako człowieka bezpośredniego i serdecznego. Ksiądz kanonik wspominał swoje prywatne spotkania i rozmowy z wujkiem. Ksiądz bp Jan Michalski wygłosił homilię podczas jego Mszy św. prymicyjnej.
Ksiądz kanonik wyraził przekonanie, że to nie gdzie indziej, jak właśnie w Bydgoszczy należy się księdzu biskupowi Michalskiemu, szczególnie godne upamiętnienie jego postaci.
pf