Abp Pawłowski w Wysokiej: bierzmy różaniec do ręki
Inne z kategorii
Św. Stanisław Kostka, zakonnik, patron Polski - patron dnia (18 września)
Św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła - patron dnia (17 września)
Abp Jan Romeo Pawłowski, Nuncjusz apostolski w Kongo (Brazzaville) i Gabonie wziął udział w dwudniowych uroczystościach odpustowych w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej.
Świętowanie rozpoczęto od wieczornego Apelu Jasnogórskiego. Następnego dnia podczas Mszy św., w szeregi prężnie działającej w parafii wspólnoty Żywego Różańca arcybiskup przyjął kolejną dziesiątą różę im. bł. Wincentego Frelichowskiego, składającą się z młodzieży, wręczając każdemu z nowych członków pamiątkowy różaniec.
"Bierzmy często różaniec do ręki, nośmy go w kieszeni albo w torebce, odmówmy każdego dnia choćby jedną dziesiątkę, bo to jest taki „chat” duchowy z Panem Bogiem, taki portal do kontaktu z Maryją: zawsze czynny, za darmo i wszędzie dostępny" - zachęcał abp Pawłowski.
"Smutno jest, kiedy inni na nas, katolików, plują, oskarżają. Smutno jest, gdy ludzie piszą petycje, zbierają podpisy, aby wyrzucić religię ze szkoły albo krzyż z urzędu. Smutno jest, gdy nazywają nas oszołomami czy moherami tylko dlatego, że przyznajemy się do Chrystusa, że chodzimy do Kościoła. Dużo jest takich smutków. Jednak cieszmy się, bo to oznacza, że prześladują nas jako uczniów Chrystusa, a On wzywa do miłości" - zakończył kaznodzieja.
Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski zaapelował o modlitwę w intencji nawrócenia osobistego i innych. Po to, aby wszyscy ludzie stawali się lepszymi.
Data erygowania parafii w Wysokiej sięga XIII wieku. Obecny kościół parafialny charakteryzuje się prostą i surową architekturą. Ołtarz główny posiada w polu środkowym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XVII wieku, przyozdobiony licznymi dowodami kultu.