Wydarzenia 13 Jun 2016 | Redaktor
800-lecie Białośliwia

Arcybiskup Henryk Muszyński przewodniczył 12 czerwca Eucharystii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji 800-lecia Białośliwia.

Prymas senior wspomniał na wstępie 1996 rok, kiedy z okazji 780. rocznicy powstania Białośliwia miał zaszczyt przewodniczyć uroczystej Eucharystii. – Z tej okazji zostałem także jako pierwszy wyróżniony zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Białośliwia, który sobie bardzo cenię. Podziękuję najpierw Bogu, że dzisiaj razem z waszym księdzem proboszczem i wspólnotą mogę dzielić radość parafii i całej społeczności Białośliwia, która obchodzi ten wyjątkowy i piękny jubileusz – powiedział.

Arcybiskup przypomniał, że 800-lecie Białośliwia nawiązuje do najstarszego historycznego dokumentu dziedzica ówczesnych dóbr Świętosława I Pałuka. Dokonał on podziału swoich rodowych ziem, pośród których znajdowało się także Białośliwie. – Ten dokument, pomimo że mówi o sprawach materialnych, jest wymownym świadectwem, że od samego początku, zarówno Pałuki, jak i Kujawy i Pomorze, mają głęboko chrześcijańskie i katolickie korzenie – powiedział.

Dalej arcybiskup podkreślił, że w tak ważnej historycznej chwili, jaką z okazji jubileuszu przeżywają mieszkańcy, nie może zabraknąć pytania: co zrobiono z bogatym dziedzictwem minionych wieków? Prymas senior przypomniał wiele wydarzeń z życia białośliwskiej parafii oraz gminy. – Dziś żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Począwszy od wielkiego przełomu roku 1989, budujemy mozolnie struktury demokratyczne naszego kraju – mówił.

Arcybiskup Henryk Muszyński zaznaczył, że kluczem wszystkich zmian, zarówno w sensie pozytywnym jak i negatywnym, jest bez wątpienia rodzina. To zdrowa rodzina jest podstawą i fundamentem trwałego społeczeństwa. Z przykrością również stwierdził, że rozpadły się w dużym stopniu wielkie struktury rodzinne złożone z dziadków, rodziców, dzieci i wnuków, na których przez wieki opierało się nasze społeczeństwo. – Zmieniła się Polska, zmieniła się Europa, zmienił się świat. Ale na ile ku lepszemu zmienił się człowiek, każdy z nas? Jak wykorzystaliśmy duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II? – pytał.

Prymas senior zwrócił także uwagę na przeżywaną 1050. rocznicę chrztu Polski. Podkreślił, że wspomniana rocznica, jak i trwający w Kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, są okazją do odnowienia wierności wobec samego Boga.

jm (fot. Wojciech Coblewski)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor