Wydarzenia 8 Dec 2015 | Redaktor
24. rocznica powstania Radia Maryja

Niech z Bydgoszczy popłynie w eter to wyjątkowe orędzie o Bożym Miłosierdziu – mówił bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji odprawił 7 grudnia Eucharystię w bydgoskiej Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo z okazji 24. rocznicy powstania Radia Maryja.

W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlili się kapłani oraz wierni świeccy. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przypomniał, że 24 lata temu, równolegle z Toruniem, z Bydgoszczy popłynął w eter pierwszy przekaz Radia Maryja. – Trwa on do dziś, a Radio Maryja i Telewizja Trwam, napotykając na różnorodne przeszkody, systematycznie umacniały się i ze swoim przekazem Ewangelii docierają do coraz to dalszych zakątków ojczyzny i świata. Prośmy Pana Boga, by otaczając opieką to dzieło, pomógł mu się rozwinąć, by słowo Boże mogło nawracać i nieść orędzie o Bogu Miłosiernym – mówił.

Ordynariusz mocno podkreślał inaugurację wielkiego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. – Niech z Bydgoszczy popłynie w eter to wyjątkowe orędzie o Bożym Miłosierdziu – mówił. Podejmując próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest Boże Miłosierdzie, biskup odwołał się do sceny z Ewangelii św. Marka: – Kiedy Chrystus wraz z uczniami udaje się do Jerozolimy i mówi, co Go tam czeka, że Syn Boży będzie umęczony i ukrzyżowany, ale zmartwychwstanie, dwaj najbliżsi uczniowie Jezusa – św. Jan Ewangelista i jego brat Jakub – podchodzą do Niego i wszystko, co słyszą zdaje się być dla nich jedynie jakimś wielkim szumem w uszach. Oni bowiem mają już swoją własną wizję, własną filozofię życia. Proszą Go, aby – kiedy już zasiądzie w swoim Królestwie – sprawił, żeby ci dwaj zasiedli po lewej i prawej Jego stronie. Tak, jak gdyby chcieli prosić Jezusa o Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Królestwie Bożym. Wówczas Chrystus im odpowiada: „Nie wiecie, o co prosicie”.

Zdaniem biskupa, te słowa to swego rodzaju definicja człowieka. Człowiek bowiem to ten, który nie wie, o co prosi. – To znaczy, że człowiek może się tragicznie pomylić, może nakreślić sobie taką wizję życia, taką wizję świata, którego w ogóle nie ma, a na siłę będzie ją próbował zrealizować. Ten motyw niewiedzy pojawia się także w Piśmie Świętym w wypowiedzi Jezusa Chrystusa, który – po ukrzyżowaniu – ostatnim tchnieniem zwraca się do Ojca, prosząc: „Odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”. To najgłębszy motyw Miłosierdzia Boga, który lituje się nad nami, tłumaczy nas, usprawiedliwia, bo człowiek nie wie, o co prosi i co czyni – tłumaczył biskup.

Główne obchody rocznicowe miały miejsce w sobotę w Toruniu. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m. in. Joachim Brudziński – wicemarszałek Sejmu RP, Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej, Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości, Beata Kempa – minister, szefowa Kancelarii Premiera RP, Mariusz Błaszczak – minister spraw wewnętrznych i administracji, Adam Kwiatkowski – minister, szef gabinetu Prezydenta RP, prof. Jan Szyszko – minister środowiska, Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, Stanisław Karczewski – marszałek Senatu RP, Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości. Radio swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu i Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor